Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Szwajcaria w Polsce? I to blisko Gliwic. Zapraszamy na spacer do Szwajcarii Rachowickiej [FOTO]

Facebook Twitter

Rachowice to wieś sołecka położona w powiecie gliwickim, w gminie Sośnicowice. W Rachowicach oprócz ścieżki przyrodniczo-leśnej znajdziemy drewniany kościółek, drewniany spichlerz, grotę maryjną, obelisk, pomnik Juliusza Rogera oraz pomnik ofiar II Wojny Światowej.

Ścieżka Przyrodniczo-Leśna –  Szwajcaria Rachowicka

Otwarto ją w 2003 roku. Teren jest niezwykle atrakcyjny. Dzięki wybudowanej ścieżce możemy pospacerować wśród wzniesień, mokradeł, bagien czy jarów. Możemy podziwiać stare pomnikowe drzewa jak np. buki, graby, dęby.

Przy drodze jest duży parking i wiata z ławkami, gdzie można odpocząć.

Ścieżka jest bezpieczna i dobrze przygotowana – są tu barierki ochronne, ławki i tablice edukacyjne. Trasa jest oznaczona odpowiednimi tablicami „Kierunek marszu”, więc nie da się tam zgubić. Mniej więcej w połowie trasy jest taras widokowy.

Możemy wybrać dwie trasy – krótsza ma około 1 km a dłuższa 2,5. Którą wybieracie?

Kościół św. Trójcy w Rachowicach

To drewniany, urokliwy kościółek. Znajdziemy go w samym centrum wsi. Jest otoczony cmentarzem. Kościół znajduje się na głównej trasie Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Na tymże szlaku znajduje się też drewniany spichlerz dworski z I poł. XIX wieku.

Obok kościoła znajdziemy też pomnik ku czci ofiar I i II wojny światowej, poświęcony poległym w wojnach światowych mieszkańcom Rachowic.

Grota ku czci Matki Boskiej

To miejsce kultu Matki Boskiej. Wiąże się z pobytem w Rachowicach zakonu „Białych Krzyży”. Obecnie odbywają się tutaj nabożeństwa majowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023