Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry: Familoki w Czerwionce-Leszczynach – urok czerwonej cegły

Facebook Twitter

To wyjątkowe miejsce, które zachwyci nawet najbardziej wybrednych... W ramach naszego cyklu "Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry" zapraszamy na spacer po zabytkowym osiedlu familoków.

Industriada w Czerwionce
Fot. Kraina Górnej Odry

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry – zachęcamy do podziwiania perełki architektury

Jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego jest Zabytkowe Osiedle Patronackie kopalni „Dębieńsko” które znajduje się w Czerwionce Leszczynach. „Familoki” to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kolonii tego typu. Zostało ono zaprojektowane tak, by tworzyć przemyślaną całość, choć każdy z familoków wchodzących w jego skład jest inny. Osiedle tworzą 84 jedno i dwukondygnacyjne  budynki, murowane z czerwonej cegły z elementami ornamentów z białej cegły glazurowanej, elementami „muru pruskiego”, fragmentami gładkich piaskowych tynków i innymi zdobieniami elewacji. Zwiedzając familoki nie możesz pominąć izby pamięci z idealnym odwzorowaniem dawnych, śląskich mieszkań robotniczych, znajdują się tam sprzęty codziennego użytku, które doskonale pamiętają nasze babcie.

Fot. Kraina Górnej Odry

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry – osiedle samowystarczalne

Oprócz budynków mieszkalnych i gospodarczych familoki posiadały budynek pralni i piekarni chleba (obecnie budynek Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Wolności, znacznie przekształcony w latach 70.), szkołę powszechną (najstarsza zabytkowa część budynku znajduje się od strony ul. Szkolnej z zachowanym dawnym wejściem) i ochronkę dla dzieci (budynek przy ul. Wolności 11, przy nim rozbudowane współczesne nowe przedszkole).

Układ urbanistyczny osiedla familoków posiada stosunkowo dobrze zachowaną, zróżnicowaną zieleń obsadzenia ulic. Ulice obsadzono gatunkami drzew liściastych. Na ul. Słowackiego zachowała się dwurzędowa aleja starych lip, na ul. Hallera i ul. Mickiewicza aleje formowanych akacji, na ul. Wolności jarzębiny, a na ul. Szkolnej – lipy, kasztanowce i buki. Układ urbanistyczny osiedla wraz zabudową zachował się w dobrym stanie mimo dokonanych przekształceń. Cenną wartością zespołu jest niezwykłe zróżnicowanie architektury, form i detali poszczególnych budynków przy zachowaniu całości układu.

Na zabytkowym osiedlu wśród 84 budynków występuje aż 40 ich typów. Ze względu na duże wartości architektoniczne i urbanistyczne zabytkowego zespołu mieszkaniowego i jego położenie, w centrum Czerwionki w ostatnich latach prowadzone są tu intensywne prace mające na celu rewitalizację zespołu dla przywrócenia mu należytej funkcji śródmiejskiej i wypromowania go jako atrakcję turystyczną w skali miasta i regionu.

Fot. UMiG w Czerwionce-Leszczynach

Familoki do zwiedzania

Zabytkowe Osiedla Patronackie Kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach można zwiedzać indywidualnie i grupowo.  Zwiedzanie proponujemy rozpocząć się od Izby Tradycji, znajdującej się przy Centrum Informacji Turystycznej w Czerwionce (ul. Mickiewicza 10).  Izba Tradycji przy Centrum Informacji Turystycznej dostępna jest od piątku do niedzieli w godz. 10.00-16.00.  Zwiedzanie indywidualne lub grupowe bez przewodnika nie wiąże się z żadną opłatą. Możliwość zwiedzania obiektu przez osoby z niepełnosprawnością.

Centrum informacji Turystycznej wraz z Izbą Tradycji udostępnione jest również osobom niepełnosprawnym poprzez zamontowany zewnętrzny pionowy podnośnik hydrauliczny (wymiary 2m x 1,6m, nośność 385 kg), łazienka wyposażona jest w uchwyty i poręcze. W bezpośrednim otoczeniu CIT-u, a także na terenie osiedla wydzielone są miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

Fot. Kraina Górnej Odry

Fot. Kraina Górnej Odry

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj