Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry. „Kołem” przez Pętle Rowerową „Lasy Rudzkie”

Facebook Twitter

W tym tygodniu, w ramach cyklu Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry, zapraszamy na wycieczkę rowerową przez Pętle Rowerową o nazwie „Lasy Rudzkie”. To oferta dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić kilka godzin.

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry – zapraszamy

Lasy Rudzkie to bez wątpienia jedne z najbardziej rowerowych terenów województwa śląskiego. Przecinają je znakomite leśne dukty, którymi dotrzeć można do miejsc o bogatej historii oraz niezwykłych walorach przyrodniczych. Szlak powstał w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2021 i zrealizowany został w ramach zadania „Oznakowanie trasy rowerowej – Lasy Rudzkie w Krainie Górnej Odry”.

Fot. Kraina Górnej Odry

Pętla rowerowa Lasy Rudzkie liczy 35 km, a jej poziom trudności należy określić jako łatwy. Tylko 14% trasy prowadzi drogami z ruchem samochodowym, ale są to drogi boczne z małym ruchem, więc trasa jest bezpieczna także dla dzieci. Jednak ze względu na dużo gruntowych dróg, momentami nierównych, szlak w całości nie nadaje się dla przyczepek rowerowych. Preferowany rower na szerszych oponach, np. górski, crossowy, gravel czy trekking.

Lasy Rudzkie są częścią Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Zajmują tereny na północ od Rybnika, na wschód od Kuźni Raciborskiej i Dziergowic, na południe od Kotlarni i Sierakowic oraz na zachód od Pilchowic. Lasy Rudzkie to także raj dla rowerzystów! W ankiecie przeprowadzonej wśród rowerzystów grupy Rowerem po Śląsku, na pytanie o najlepsze miejsca na wycieczki rowerowe w śląskim, Lasy Rudzkie zdecydowanie zwyciężyły.

Fot. Kraina Górnej Odry

Kraina Górnej Odry to niezwykle zielony zakątek województwa śląskiego. Najlepiej przekonać się o tym przemierzając rowerem rozległe lasy Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Pętla rowerowa „Lasy Rudzkie” to trasa o łącznej długości 35,3 km, która prowadzi najbardziej malowniczą częścią parku krajobrazowego. Przejażdżkę zacząć można pod klasztorem w Rudach. Na trasie pętli znajduje się mnóstwo atrakcji, takich jak m.in. Stare Opactwo Cystersów, Szpitalik Rogera, Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej i sporo innych.

Kraina Górnej Odry zaprasza na trasę. Co o niej wiemy?

Poziom trudności: ŁATWY
Rodzaj nawierzchni: dominująco szutrowo-leśna, asfaltowa
BEZPIECZNA DLA DZIECI

Fot. Kraina Górnej Odry

CIEKAWOSTKA:
Warto wiedzieć, że w każdej gminie na terenie Krainy Górnej Odry znajdziesz plenerową stację naprawy rowerów, dzięki której możesz śmiało naprawić usterkę w twoim rowerze, hulajnodze lub wózku. Na trasie pętli rowerowej „Lasy Rudzkie” znajdziesz aż dwie stacje, które stanowią tzw. Rowerową Pierwszą Pomoc

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024