Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry: Szlakiem czerwonej cegły (i nie tylko!) w Radlinie – Kolonia Ema, Park Jordanowski i Noc spadających gwiazd

Facebook Twitter

W ramach naszego cyklu Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry zaglądamy dziś do Radlina. A to miasto wbrew pozorom - dość nieoczywistych atrakcji!

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry
fot. Kraina Górnej Odry

Szlakiem czerwonej cegły (i nie tylko!) w Radlinie, czyli kolejny Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry

Jeśli szukasz pomysłu na nietuzinkowy weekend w malowniczej Krainie Górnej Odry, Radlin jest miejscem, które warto odwiedzić. To niewielkie miasto w Krainie kryje w sobie niezwykłe skarby architektoniczne i atrakcje, które zachwycą zarówno miłośników historii, jak i aktywnego wypoczynku. To co, ruszamy?

Osiedle zabytkowych familoków / fot. Kraina Górnej Odry

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry – Kolonia Ema, czyli podróż w czasie

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Kolonii Ema, unikalnego kompleksu architektonicznego, sięgającego końca XIX wieku. Nad osiedlem, zaprojektowanym jako „miasto-ogród” i utrzymanym duchu wczesnego niemieckiego modernizmu, pracowali najwybitniejsi architekci ówczesnej Europy – Hans Poelzig i William Mueller.Pierwsze budynki powstały w 1897 roku i były przeznaczone dla urzędników pracujących w radlińskiej kopalni. Kolejne, wybudowane w latach 1910-1913 były przeznaczone dla pracowników fizycznych.

Wszystkie z charakterystycznej czerwonej cegły, z mnóstwem zieleni wokół, nawiązywały do najnowocześniejszych wówczas trendów architektonicznych Niemiec i Europy Zachodniej. Podobne osiedla powstały m.in. w Katowicach (słynny „Nikiszowiec”), Zabrzu („Zandka”) czy Wrocławiu (osiedle Zimpel , dziś Sępolno).

Do dziś zachował się  praktycznie niezmieniony  układ architektoniczny Kolonii Emma. Od kilku lat osiedle poddawane jest procesowi rewitalizacji, dzięki któremu budynki -zarówno mieszkalne , jak i usługowe, zaczynają odzyskiwać dawny blask. Na terenie osiedla mieści się m.in. Centrum Usług Społecznych w Radlinie, Przedszkole Publiczne nr 2 oraz Świetlica Środowiskowa „Koliba”.

Do dziś zachował się  praktycznie niezmieniony  układ architektoniczny Kolonii Emma / fot. Kraina Górnej Odry

Tężnia

Tężnia w Radlinie to powstały w 2014 roku pierwszy tego typu obiekt leczniczy na przemysłowej części Górnego Śląska. To również największa jak dotąd tężnia w tym regionie. Obiekt tężni zaprojektowany został na planie prostokąta o wymiarach 3,95 m x 24,00 m i wysokości 8,20 m. Położona jest w północnej części miasta, tuż przy granicy z Rybnikiem, w malowniczym, zielonym zakątku przy ul. Wypandów, przy Szlaku Emmy i Marcela i trasie rowerowej relacji Radlin PKP – Zalew Rybnicki.

Na drewnianej konstrukcji tężni ułożone są gałązki (zwykle tarniny) po której spływa pompowana do góry solanka. Z wilgotnych gałęzi solanka naturalnie odparowuje, wytwarzając intensywny aerozol. Powietrze, w wyniku naturalnych ruchów wokół tężni, jest nasycone cennymi mikroelementami, wnikającymi do organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Proces tzw. tężenia jest jednak uzależniony od pogody. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie słonecznego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz.

Park Jordanowski – miejsce relaksu dla całej rodziny

Po intensywnym spacerze, warto udać się do Parku Jordanowskiego, który jest oazą zieleni w sercu Radlina. To idealne miejsce na chwilę odpoczynku, zwłaszcza jeśli podróżujecie z dziećmi. Park oferuje liczne atrakcje, takie jak tor rolkarski, ścieżki rowerowe, a także przestrzenie do piknikowania.

Ale Park Jordanowski to nie tylko królestwo dla dzieci. Dorośli również znajdą tu coś dla siebie. Długie, malownicze alejki, otoczone drzewami i kwiatami, zachęcają do spacerów i joggingu. Ustawione co jakiś czas ławki zapraszają, by usiąść i na chwilę zatrzymać się w codziennym biegu, wsłuchując się w śpiew ptaków i obserwując beztroskie zabawy najmłodszych. Park Jordanowski to także centrum społecznych aktywności w Radlinie. Regularnie odbywają się tu różnorodne wydarzenia, takie jak festyny rodzinne, koncerty plenerowe czy warsztaty dla dzieci. To doskonała okazja, by spotkać się z sąsiadami, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, a jednocześnie wziąć udział w ciekawych i rozwijających aktywnościach.

PARK JORDANOWSKI W RADLINIE – JUŻ MOŻNA KORZYSTAĆ!

Park Jordanowski to jedna z najnowszych atrakcji Radlina / fot. Kraina Górnej Odry

fot. Kraina Górnej Odry

A co w ten weekend w Radlinie?

Już w niedzielę w Parku Jordanowskim spotkajmy się o godzinie 21:00 na niesamowitym wydarzeniu, jakim jest Noc spadających gwiazd, którą organizuje Miasto Radlin i niezawodni Astrohunters. Noc spadających gwiazd, znana również jako noc Perseidów, to jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń astronomicznych, które co roku przyciąga miłośników obserwacji nieba. W Radlinie, jak i w wielu innych miejscach, organizowane są specjalne wydarzenia, które pozwalają na wspólne podziwianie tego zjawiska.

Najlepszy czas na obserwację Perseidów przypada na noc z 11 na 12 sierpnia, kiedy to rój osiąga swoje maksimum. W Radlinie popularnymi miejscami do obserwacji są tereny zielone, takie jak okolice Parku Jordanowskiego i tam się spotkajmy!

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry tym razem w Radlinie / fot. Kraina Górnej Odry

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj