Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry: Tajemniczy Dwór w Łukowie Śląskim

W ramach naszego cyklu "Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry" zaglądamy nawet do najmniejszych miejscowości, bo tam wciąż odkryć można niesamowite miejsca. I tak jest na przykład w Łukowie Śląskim w gminie Gaszowice, gdzie wspaniale prezentuje się dawny dwór.

Festiwal Górnej Odry
Fot. Starostwo Powiatowe w Rybniku/Latający Obiektyw

Szacowany czas czytania: 02:43

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry: Perełka architektury z Łukowa

Bez wątpienia Dwór w Łukowie Śląskim jest istną perłą powiatu rybnickiego. Kawał niesamowitej historii, piękna okolica i niesamowite wnętrza – Dwór w Łukowie Śląskim to bez wątpienia obiekt niezwykle uroczy, nieoczywisty… a w dodatku wciąż nieodkryty! Poznajcie historię kolejnego wyjątkowego miejsca na mapie Krainy Górnej Odry! Już teraz sprawdźcie lokalizacje i dodajcie Dwór do swoich punktów docelowych!

Fot. Kraina Górnej Odry

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry i historia rodziny Felbier

Historia Dworu sięga 1900 roku. Skromny dwór w Łukowie został zbudowany około 1900 roku przez rodzinę Felbier. Łukowska rodzina, a dokładnie pan Johann Felbier kupił majątek ziemski w Łukowie za 27 000 srebrnych talarów. Dobra w Łukowie obejmowały 155 hektarów, na których położone były m.in. pola uprawne, dworek z przyległymi zabudowaniami i staw hodowlany.  8 sierpnia 1900 roku w Łukowie urodził się Johannes – syn Johanna Felbiera i jego drugiej żony. Johann Felbier zmarł w 1934 roku. Johannesowi natomiast urodziło się dwóch synów i dwie córki: Gerhard, Helmut, Marianne i Irmgard. Felbierowie do czasu drugiej wojny wiedli spokojny żywot, utrzymując się z gospodarstwa. Johannes Felbier ze swoich 155 hektarów majątku sprzedał na rzecz Kopalni Charlotta 53 hektary.

Wielu mieszkańców Łukowa i Czernicy pracowało w tym czasie w dworze, zajmując różne stanowiska. Wraz z nastaniem wojny, Polacy zaczęli inaczej patrzeć na Niemców, choć rodzina Felbierów w Łukowie i okolicy była traktowana z szacunkiem.  Kryzys nastąpił w 1945 roku, kiedy to Armia Czerwona coraz bardziej posuwała się na zachód. Kiedy upadek Trzeciej Rzeszy był już przesądzony, Felbierowie postanowili wyjechać z Łukowa. Po zakończeniu wojny i nastaniu władzy ludowej 19 lipca 1945 roku Felbierowie otrzymali zgodę na wyjazd do Niemiec.

Fot. Kraina Górnej Odry

Nowa karta w historii Dworu w Łukowie

Nowa karta historii zaczęła być zapisywana, kiedy dwór wykupiło Starostwo Powiatowe w Rybniku. Rozpoczął się gruntowny remont obiektu. W 2019 roku budynek został oddany do użytku. Znajdują się w nim na piętrze sala gościnna oraz fortepianowa, w której odbywają się koncerty. Na parterze swą siedzibę ma Stowarzyszenie Urwis oraz Klub Seniora. Od 2021 roku na poddaszu działa także Galeria Obrazów, w której znajduje się ponad dwieście obrazów. Natomiast samo otoczenie Dworu jest otwarte dla turystów, rowerzystów i spacerowiczów.

Fot. Kraina Górnej Odry

Zwiedzanie
Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu się (Referat Funduszy Zewnętrznych, Starostwo Powiatowe w Rybniku tel. tel 32 416 13 57). Wstęp do Dworu jest bezpłatny, a na teren obiektu można wprowadzać psy.

ADRES: Dwór w Łukowie Śląskim ul. Dworska 20, 44-282 Łuków Śląski

Czytaj także:

REKLAMA