Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Pomysł na weekend: Wenecja na Śląsku? Znajdziesz ją w Cieszynie [FOTO]

Cieszyn to bardzo atrakcyjne pod kątem turystycznym miasto. Jest jednym z najstarszych miast na Śląsku, znajdziemy tu sporo zabytków. Miejsce, które pokażemy, jest miejscem artystów, zakochanych, a to tylko jedna urokliwa uliczka. Warto wybrać się tam na spacer.

Szacowany czas czytania: 01:39

Cieszyńska Wenecja to część starego miasta, jest to fragment ulicy Przykopa, kiedyś Nad Młynówką. Znajdziemy tu malownicze domki usytuowane nad kanałem wodnym „Młynówka”

Budynki te pochodzą z XVIII – XIX wieku, do domków prowadzą mostki. W tych budynkach niegdyś zamieszkiwali tkacze, kowale czy garbarze – rzemieślnicy, którzy do swojej pracy potrzebowali dostępu do wody.

Ulica Przykopa z murami oporowymi oraz 4 zabudowaniami przy ul. Przykopa 14, 15, 17 i 25 są wpisane do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego. Znajdziemy na nich tabliczkę Zabytek Architektury Polskiej.

Trochę historii…

Mieszkańcy Przedmieścia: Przedmieście Przykopa podobnie jak inne przedmieścia nie stanowiły części Cieszyna. Wyjątkiem było Górne Przedmieście pozostające pod miejską jurysdykcją od drugiej połowy XVI w. Książęta Piastowscy a następnie Habsburgowie pozostawali właścicielami tych terenów, które wchodziły w skład cieszyńskiego klucza domeny książęcej. Z tego powodu na owych przedmieściach nie obowiązywało prawo miejskie, lecz książęce i dlatego mieszkańcy Przedmieścia nie byli zaliczani do obywateli Cieszyna. Wszelkie sprawy dotyczące obrotu nieruchomościami załatwiano przed urzędnikami książęcymi na zamku, zaś sprawy sporne na zgromadzeniu wielkiej gromady Przedmieścia Frysztackiego, któremu w części spraw podlegało Przedmieście Przykopa. Sytuacja zmieniła się dopiero po 1849 r., kiedy Przedmieścia książęce włączono do Cieszyna, a ich mieszkańcy stali się jego obywatelami. W 1804 r. Przykopę zamieszkiwało 240 mieszkańców, w tym 234 katolików i 6 ewangelików

– czytamy na tablicy informacyjnej.

Jest to ustronne miejsce z wąską uliczką, idealne na spacery. Spokój i delikatny szum Młynówki.

Sprawdź, jak dojechać!

Czytaj także: