Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Wenecja na Śląsku? Znajdziesz ją w Cieszynie [FOTO]

Facebook Twitter

Cieszyn to bardzo atrakcyjne pod kątem turystycznym miasto. Jest jednym z najstarszych miast na Śląsku, znajdziemy tu sporo zabytków. Miejsce, które pokażemy, jest miejscem artystów, zakochanych, a to tylko jedna urokliwa uliczka. Warto wybrać się tam na spacer.

Cieszyńska Wenecja to część starego miasta, jest to fragment ulicy Przykopa, kiedyś Nad Młynówką. Znajdziemy tu malownicze domki usytuowane nad kanałem wodnym „Młynówka”

Budynki te pochodzą z XVIII – XIX wieku, do domków prowadzą mostki. W tych budynkach niegdyś zamieszkiwali tkacze, kowale czy garbarze – rzemieślnicy, którzy do swojej pracy potrzebowali dostępu do wody.

Ulica Przykopa z murami oporowymi oraz 4 zabudowaniami przy ul. Przykopa 14, 15, 17 i 25 są wpisane do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego. Znajdziemy na nich tabliczkę Zabytek Architektury Polskiej.

Trochę historii…

Mieszkańcy Przedmieścia: Przedmieście Przykopa podobnie jak inne przedmieścia nie stanowiły części Cieszyna. Wyjątkiem było Górne Przedmieście pozostające pod miejską jurysdykcją od drugiej połowy XVI w. Książęta Piastowscy a następnie Habsburgowie pozostawali właścicielami tych terenów, które wchodziły w skład cieszyńskiego klucza domeny książęcej. Z tego powodu na owych przedmieściach nie obowiązywało prawo miejskie, lecz książęce i dlatego mieszkańcy Przedmieścia nie byli zaliczani do obywateli Cieszyna. Wszelkie sprawy dotyczące obrotu nieruchomościami załatwiano przed urzędnikami książęcymi na zamku, zaś sprawy sporne na zgromadzeniu wielkiej gromady Przedmieścia Frysztackiego, któremu w części spraw podlegało Przedmieście Przykopa. Sytuacja zmieniła się dopiero po 1849 r., kiedy Przedmieścia książęce włączono do Cieszyna, a ich mieszkańcy stali się jego obywatelami. W 1804 r. Przykopę zamieszkiwało 240 mieszkańców, w tym 234 katolików i 6 ewangelików

– czytamy na tablicy informacyjnej.

Jest to ustronne miejsce z wąską uliczką, idealne na spacery. Spokój i delikatny szum Młynówki.

Sprawdź, jak dojechać!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024