Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: wieża ciśnień przy ulicy Gliwickiej w Rybniku [WIDEO]

Facebook Twitter

Zastanawiasz się co robić w sobotę czy niedzielę? Masz tylko kilka godzin wolnych i chciałbyś wyskoczyć gdzieś sam lub z rodziną? W naszym cyklu "Pomysł na weekend" prezentujemy miejsca, do których powinien zajrzeć każdy łowca przygód. Dziś wieża ciśnień w Rybniku, prawdziwy majstersztyk architektury ceglanej z końca XIX wieku.

Wodna wieża przy ulicy Gliwickiej jest jedną z czterech do dzisiaj zachowanych w Rybniku. Wybudowano ją w latach 1882 – 1886. Projektantem był wrocławski architekt-Eduard Blümner.

Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę służący do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu. Pozwalała na dystrybucje wody przez użytkowników, pokrywając chwilowy wzrost zapotrzebowania.

Cała konstrukcja wykonana jest z cegły, z ciekawymi zdobieniami głowicy i wysokim trzonem. Była wykorzystywana w celach obserwacyjnych przez powstańców śląskich i przez żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Wieża należy do kompleksu budynków Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. To jeden z największych i najstarszych w Polsce zakładów psychiatrycznych.

Środki na budowę szpitala pochodziły z kontrybucji, jakie Francja musiała zapłacić Prusom po przegranej wojnie (lata 1870-1871).

Dziś, pomimo tego, że jest dostępna dla zwiedzających tylko od zewnątrz- warto ją zobaczyć z bliska. Wraz z kompleksem szpitala- który również ma ciekawą, wielowątkową historię i rozległym parkiem- stanowią ciekawostkę dla każdego ciekawego świata podróżnika.

Zobacz nasze wideo z drona:

Zobacz jak dojechać:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj