Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Wrześniowy spacer szlakiem starego Raciborza

Facebook Twitter

Od lipca tego roku na ulicach w centrum Raciborza można znaleźć tablice, które łączy wspólne hasło "Racibórz Retro". To zdjęcia prezentujące Racibórz z okresu przedwojennego, ustawione w miejscach, w których zostały zrobione. W ostatni weekend września, proponujemy spacer, tak by znaleźć wszystkie 13 tablic.

Racibórz był jednym z najciekawszych miast niemieckich, niezwykle spójnym urbanistycznie, pełnym różnorodności.

Obok kościołów rzymskokatolickich, szczycił się pięknym zborem ewangelickim oraz znamienitą synagogą w stylu mauretańskim. Znaczna część pustych dzisiaj przestrzeni była zabudowana przez kawiarnie, domy towarowe, a nawet teatry czy browar miejski. W ślad za ideą przypomnienia czasów minionych powstało 13 nowoczesnych tablic wykonanych w stali kortenowskiej i pleksi przedstawiających Racibórz z okresu sprzed II wojny światowej. W planach ratusza jest w przyszłości montaż kolejnych, tak by utworzyły one spójny szlak turystyczny. Są one ulokowane w miejscach zrobienia danego zdjęcia tak, by osoba oglądające je mogła porównać widok współczesny i przeszły.

– mówią urzędnicy. Tablice stoją na stabilnych podporach wykonanych z kortenu i betonu. W miejscach monitorowanych. Na razie jest 13 nowoczesnych tablic, ale planach ratusza jest w przyszłości montaż kolejnych, tak by utworzyły one spójny szlak turystyczny.

Stroną graficzną i wyborem miejsc ustawienia tablic zajął się raciborzanin, pan Marcin Rychły. Część zdjęć wybranych do ekspozycji pochodzi z prywatnej kolekcji pocztówek pana Henryka Sowika, za co składamy mu serdeczne podziękowania!

-piszą urzędnicy z Raciborza.

Zobacz galerię tablic:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj