Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Wspinamy się na 46- metrową wieżę ciśnień kopalni Ignacy w Niewiadomiu [FOTO]

Facebook Twitter

Kopalnia Ignacy to zabytkowa kopalnia węgla kamiennego, która w 1999 roku została udostępniona dla zwiedzających, a w 2006 została wpisana na listę Szlaku Zabytków Techniki Górnego Śląska. Główną atrakcją tego miejsca są dwie maszyny parowe oraz wieża ciśnień, która służy obecnie za punkt widokowy. Miejsce to jest również znane z różnych wydarzeń kulturalnych.

Zabytkową Kopalnię Ignacy znajdziemy w dzielnicy Niewiadom, przy ul. Ignacego Mościckiego. Na terenie znajduje się Maszynownia szybu Głowacki, wieża widokowa oraz sprężarkownia. Najcenniejszymi zabytkami są dwie maszyny parowe – jedna z 1901 obsługująca szyb Głowacki, druga z 1920 obsługująca szyb Kościuszko. Kolejną atrakcją jest 46-metrowa wieża ciśnień, obecnie punkt widokowy.

Historia obiektu

Początki kopalni datuje się na 1792 rok. Jak czytamy na stronie internetowej Zabytkowej Kopalni Ignacy:

W Biertułtowach na gruntach majątku królewskiego natrafiono na pokład węgla. Założono tam w celach próbnych kopalnię „Versuch Kohlengrube”. Wkrótce potem kopalnię nazwano „Hoym” na cześć hrabiego Karl Georg Heinrich von Hoym, pruskiego ministra dla prowincji śląskiej.

Kopalnia przez lata miała różnych właścicieli m.in. należała do skarbu państwa pruskiego, następnie została sprzedana w prywatne ręce i stała się własnością gwarków. Kolejnym właścicielem został książę Hugon Hohenlohe. W 1913 stała się własnością Czernickiego Towarzystwa Węglowego. W czasie II Wojny Światowej kopalni była w rękach koncernu Reichswerke A.G. für Berg- und Hüttenbetriebe Hermann Göring, a po wojnie stała się własnością Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego.

Obecną nazwę kopalni przyjęto w 1936, na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego. Podczas II Wojny Światowej zmieniono nazwę na starą, a tuż po wojnie w 1945 przywrócono nazwy kopalni oraz szybom na te przedwojenne.

W 1995 roku zakończono wydobycie na szybie „Kościuszko”, w sierpniu wydobyto ostatni wózek węgla, a w 2008 roku pracownicy wyjechali ostatni razem szybem „Głowacki” Wtedy też została odcięta para do maszyn wyciągowych tych dwóch szybów.

Atrakcje 

Zabytkową Kopalnię możemy zwiedzać przez cały rok. Teren otwarty jest bez ograniczeń, a ekspozycje wewnątrz budynków oraz punkt widokowy otwarte są w dni robocze od 8:00 do 18:00, ale na stronie kopalni czytamy:

Istnieje możliwość zwiedzenia ekspozycji również w weekendy i dni wolne od pracy. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny.

Najciekawszą atrakcją jest wieża ciśnień, czyli punkt widokowy. Wieża dla zwiedzających została otwarta w styczniu 2008 roku. Zwiedzanie jest odpłatne.

W 1915 roku przy rozbudowanej kotłowni z 1897 roku postawiono nowy komin o wysokości 80 m. W 1926 roku za szybem „Grundmann” (później „Kościuszko”) uruchomiono nową kotłownię, w związku z czym starą unieruchomiono trzy lata później. Podczas okupacji w starej kotłowni założono magazyn, a jej komin skrócono do 40 m w celu przebudowy na wieżę ciśnień. Choć projekt został opracowany przez Niemców, zrealizowano go już za administracji polskiej. W 1953 roku na trzonie komina zabudowano zbiornik wody o pojemności 300 metrów sześciennych. Wieża ciśnień czynna była do 1997 roku.

– czytamy na stronie internetowej Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Ekspozycje są dostępne od 2015 roku w maszynowni szybu Głowacki. W budynku znajdziemy maszynę wyciągową z 1901 roku a wokół niej ekspozycję przedstawiającą górnictwo węgla kamiennego.

W tym miejscu odbywają się także stałe imprezy m.in. Industriada, Noc Muzeów, Festiwal Kultur i wiele innych.

Zobacz galerię zdjęć z Industriady w 2019 roku:

A tutaj zdjęcia aktualne z 3 grudnia 2021 roku:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj