Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Wybierz się na spacer Szlakiem Kwitnących Magnolii w Cieszynie [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Wybierz się na spacer Szlakiem Kwitnących Magnolii. Taką atrakcję oferują w Cieszynie. Już w najbliższą niedzielę (10.04.) spod pomnika ks. Trzanowskiego na Placu Kościelnym ruszy spacer szlakiem najpiękniejszych kwitnących drzew!

Spacer wśród cieszyńskich magnolii w najbliższy weekend

Jak co roku, w mieście nad Olzą będzie można podziwiać drzewa magnolii, podczas spaceru Szlakiem Kwitnącej Magnolii. Ten szlak turystyczny przebiega przez Cieszyn i liczy nieco ponad 1 kilometr i ma 11 przystanków. Pomysłodawcami i założycielami tego szlaku są Mariusz Makowski i Danuta Cieślar-Pawłowicz. Pierwszy oficjalny spacer z przewodnikiem miał miejsce w 2005 roku.

Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie. Sprawdź sam:

Jak magnolie trafiły do Cieszyna?

ks. Leopold Jan Szersznik jako pierwszy sprowadził magnolie na ziemie cieszyńskie. Już pod koniec XIX wieku drzewa te cieszyły się dużą popularnością wśród bogatych mieszczan. Po II wojnie światowej sadzonek było coraz mniej, co spowodowało spadek zainteresowania. Na szczęście później magnolie wróciły do łask i stały się oficjalnym symbolem Cieszyna. Aktualnie spacery wpisały się jako stała atrakcja w mieście, są one organizowane co roku przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Warto wybrać się na wycieczkę do miasta nad Olzą. Ale trzeba się spieszyć, bo magnolie kwitną bardzo krótko.

TRASA

1. Plac Kościelny 8 – magnolia gwiaździsta w ogrodzie z neorenesansową XIX – wieczną willą przed ewangelickim Kościołem Jezusowym.

2. Plac Kościelny – magnolia „Alexandrina” przed budynkiem parafii ewangelickiej z mansardowym dachem z XVIII w. przylegającym do neogotyckiego Technikum Mechaniczno – Elektrycznego.

3. ul. Sienkiewicza 6 – dwa drzewa magnolii „Alexandrina” za pięknym kutym ogrodzeniem z inicjałami „A.M.”, przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera. W końcu XIX w. zabudował on tą część miasta zwaną Matterówką.

4. ul. Sienkiewicza 12 róg z ul. Miarki – rzadko spotykana magnolia Soulange’a (pośrednia) w ogrodzie przyległym do kamienicy licowanej żółtą glazurą, którą wybudowali na przełomie XIX i XX wieku cieszyńscy fabrykanci mebli Pohlnerowie.

5. ul. 3 Maja 17 – drzewo magnolii gwiaździstej przed modernistyczna willą z lat 1920 zbudowana przez rodzinę Nohelów.

6. ul. 3 Maja 16 – drzewo magnolii „Alexandrina” przed secesyjnym domem należącym do Karla Czepela, w którym na od 1910 r. prowadził prywatną Szkołę Handlową.

7. ul. 3 Maja 13 – młody okaz magnolii „Rustica Rubra” rosnący przy willi z lat 20-tych XX wieku.

8. ul. Miarki 2 – widoczne od ul. 3 Maja drzewko bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go na tyłach modernistycznej willi nawiązującej swą architekturą do stylu marynistycznego.

9. ul. 3 Maja 10 – magnolia „Alexandrina” przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji, znanego cieszyńskiego budowniczego Roberta Lewaka. Nad głównym wejściem do willi z dorycką kolumną inicjały właściciela „R.L.”, nad wejściem bocznym natomiast płaskorzeźba z atrybutami architekta.

10. Park Pokoju – trzy drzewka magnolii „Alexandrina” rosnące przy orkiestronie. Park, w którym w 1779 r. podpisano tzw. Pokój Cieszyński, został w 1931 r. zmodernizowny z okazji przeniesienia do Pałacu hr. Larischów Muzeum Miejskiego. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego znajduje się XVII – wieczny, niderlandzki obraz ze szkoły Jana Breughla i Fransa Frankena, przedstawiający Matkę Boską oraz św. Elżbietę z małym Chrystusem i Janem Chrzcicielem w otoczeniu bogatego wieńca kwiatów, wśród których odnaleźć można kwiat magnolii.

11. Inne miejsca występowania magnolii:
– Szpital Śląski
– ul. Sikorskiego
– ul. Hallera

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj