Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Wyruszamy na pętlę rowerową na pożarzysku w rudzkich lasach. To już 30 lat od największego pożaru w powojennej historii Polski

Facebook Twitter

Teraz pożarzyska obejmuje Nadleśnictwa: Rudy Raciborskie, Kędzierzyn oraz Rudziniec. Największy pożar w historii Lasów Państwowych objął ponad 9 tys. ha lasów. Dzięki ciężkiej pracy leśników dziś już możemy korzystać z wszystkich funkcji lasów. My polecamy szczególnie wyprawę rowerową, ale to też dobra trasa dla miłośników długich spacerów.

Rok 1992 był trudnym rokiem dla lasów w naszym regionie. Ogień strawił ponad 9 tysięcy ha lasu w rejonie Rud Raciborskich. W akcji gaśniczej, która trwała aż dwa tygodnie brało udział około 10 tys. osób – strażaków, żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy obrony cywilnej i leśników. Dwóch strażaków zginęło.

O historii tego pożaru możemy więcej przeczytać na stronie Lasów Państwowych:

W dniu 26 sierpnia 1992 r. około godz. 13.50 z dwóch wież obserwacyjnych napłynęły jednocześnie meldunki o pojawiającym się dymie wzdłuż torów kolejowych PKP linii Racibórz – Kędzierzyn, przebiegających zachodnim krańcem dużego kompleksu leśnego. Pierwszy z pożarów powstał na południe od miejscowości Kuźnia Raciborska, w leśnictwie Nędza, na długości ok. 1100 m, drugi na północ od Kuźni Raciborskiej w oddz. 96 leśnictwa Kiczowa na długości ok. 800 m i trzeci na północ od miejscowości Solarnia na długości ok. 1400 m w leśnictwie Lubieszów.

Akcję rozpoczęto natychmiast. Skierowano do niej 10 sekcji straży pożarnej, w tym dwie PSP stojące w pogotowiu pod Nadleśnictwem. Po 12 – 15 minutach od zaalarmowania w akcji brało udział 10 jednostek gaśniczych, z czego 8 skierowano na oddz. 96 leśnictwa Kiczowa, gdyż zdaniem Nadleśnictwa ten pożar był najgroźniejszy. Znalazło to zresztą tragiczne potwierdzenie. W ciągu zaledwie kilku minut od powstania pożaru kilkumetrowej szerokości front ognia szybko zaczął przesuwać się w kierunku wschodnim w głąb zwartego, dużego kompleksu leśnego. Po dwóch godzinach dramatycznej w przebiegu akcji, pożar stał się niemożliwy do zatrzymania w krótkim czasie.

POŻAR LASU W 1992 ROKU/ Fot. lasy.gov.pl

Dziś w lesie przy drodze Kotlarskiej znajdziemy punkt edukacyjny „Spalony Las” oraz platformę widokową. Trasę najlepiej pokonać rowerem, jest głównie asfaltowa i bardzo przyjemna. Po drodze są ławki, więc można odpocząć.

Tak wygląda mapa pożarzyska:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj