Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Wzgórze Kaplicówka w Skoczowie

Facebook Twitter

Wzgórze z ogromnym krzyżem łatwo zobaczyć z trasy w Beskidy. To Kaplicówka w Skoczowie. W maju minęła kolejna rocznica pamiętnej mszy z 1995 roku, którą dla 250 tysięcy wiernych odprawił Jan Paweł II. 

Pomysł na weekend: Wzgórze Kaplicówka w Skoczowie

Pomysł na weekend: Kaplicówka w Skoczowie

Kaplicówka to wzgórze, które liczy blisko 400 metrów n.p.m. Z piękną panoramą na całe Beskidy.

Pomysł na weekend: Wzgórze Kaplicówka w Skoczowie

To miejsce czci św. Jana Sarkandra oraz miejsce pamięci o Janie Pawle II, który 22 maja 1995 roku odprawił na niej mszę.

Pomysł na weekend: Wzgórze Kaplicówka w Skoczowie

Na szczyt wzniesienia prowadzi z centrum Skoczowa aleja Jana Pawła II. Nazwę wzgórze zawdzięcza obecnej tam od około 150 lat kaplicy św. Jana Sarkandra. Ten urodzony w Skoczowie katolicki ksiądz, poniósł męczeńską śmierć z rąk protestantów w 1620 roku podczas wojny trzydziestoletniej. Jego kult szybko się rozprzestrzenił. Pamięć o świętym kultywowano na wzgórzu już na początku XIX wieku. Pierwsza kaplica stanęła z okazji beatyfikacji księdza Jana Sarkandra w 1859 roku. Rozbudowywano ją w 1871 i w 1923. Wreszcie, w 1934 wzniesiono budynek, który przetrwał do dziś. Autorem projektu był cieszyński architekt Alfred Wiederman, a prace budowlane wykonała znana Firma Braci Stritzkich ze Skoczowa. Powstał obiekt o cechach modernistycznych. W kaplicy wierni modlą się przed obrazem Matki Bożej Pompejańskiej.

– czytamy na stronie slaskie.travel:

W 1985 roku obok kaplicy postawiono stalowy krzyż o wysokości 21,5 m. Stał on dwa lata wcześniej na katowickim lotnisku Muchowiec, podczas spotkania Jana Pawła II ze Ślązakami. 2 maja 1995 roku na Kaplicówkę zawitał sam papież Jan Paweł II. Pod zachmurzonym niebem odprawił w obecności 250 tysięcy wiernych mszę dziękczynną za dokonaną wcześniej w Ołomuńcu kanonizację św. Jana Sarkandra. Wygłosił tutaj pamiętne kazanie poświęcone wolności sumienia.

Co roku z okazji tego wspomnienia w Skoczowie organizowany jest cykl koncertów. W 2015 roku krzyż przeszedł renowację.

Gdzie jest krzyż? Zastanawiali się mieszkańcy Skoczowa, którzy w czwartek (15.01) o poranku zerkali na wzgórze Wilamowickie zwane Kaplicówką. Już wyjaśniamy, po 30 latach 20-metrowy krzyż papieski opuścił swoje miejsce, by przez tydzień przejść gruntowny remont.

– informowaliśmy w wiadomościach Radia 90.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj