Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Wzgórze Zamkowe w Cieszynie [FOTO]

Facebook Twitter

Wzgórze Zamkowe to wzniesienie znajdujące się w centrum Cieszyna, przy samej granicy z Czechami. W parku oprócz najbardziej znanej w Polsce rotundy romańskiej, znajduje się cały szereg zabytków. Jest także taras widokowy, z którego rozpościera się widok na czeską stronę tego pięknego miasta.

Spacer zaczynamy na skwerze św. Melchiora Grodzieckiego, zobaczymy tu pomnik „Legionistom Ślązakom Poległym za Polskę”. Stąd do parku możemy wejść dwiema drogami, jedną z nich jest przejście pasażem w oranżerii. Zobaczycie tu charakterystycznego różowego jelenia.

Pomnik Legionistom Ślązakom Poległym za Polskę

Pomnik zwany jest potocznie „cieszyńską Nike” lub „Ślązaczką”, a to ze względu na strój, w który jest ubrana kobieta na pomniku. Pomnik powstał w latach 1934-1939, jego autorem jest Jan Raszka. W 2005 został zrekonstruowany.

Dawny Arcyksiążęcy Browar Zamkowy

Pałac Myśliwski – Rezydencja Habsburgów

Wieża Piastowska

Pozostałości Wieży Przybramnej

Rotunda romańska p.w. św. Mikołaja i św. Wacława

Wieża ostatecznej obrony

Pomnik Jana Kubisza

Na terenie parku znajduje się wiele drzew pomników przyrody. Znajdziemy tu również tablice informujące nas o tym, jakie ptaki możemy tu spotkać.

Jesteś ciekawy historii tego miejsca?

Ułatwią to tablice informacyjne, które znajdziesz na terenie całego parku, ale nie tylko. Te tablice znajdziesz na terenie całego Cieszyna, po stronie czeskiej również.

Zobacz więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj