Pomysł na weekend: Zabytki Czernicy
Co robić w deszczowy i pochmurny weekend? Wybrać się z rodziną na wycieczkę do Czernicy. To wieś, która ma już ponad 700 lat. Znajdziesz tam pałacyk i sporo zabytków z okresu rewolucji przemysłowej przełomu XIX i XX wieku. Warty uwagi też jest tamtejszy kościół wybudowany na wzgórzu.

Położenie
Czernica leży w północno-zachodniej części Płaskowyżu Rybnickiego, który jest elementem większej jednostki: Kotliny Oświęcimsko-Raciborskiej. Od zachodniej wieś graniczy z Pstrążną i Dzimierzem, od wschodniej z Piecami i na niewielkim odcinku z Gaszowicami, od północnej z Łukowem Śląskim, a od południowej z Rydułtowami. Szczególnym walorem miejscowości jest malownicze położenie na pagórkach, u podnóży których płynie Potok Czernicki.
Dziś można oglądać większość obiektów dawnej architektury poza spichlerzem, który pod naporem śniegu zawalił się w 2006 roku oraz starym kościołem, który rozebrano w 2015 roku.
Historia
Czernica położona jest w powiecie rybnickim w gminie Gaszowice. Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy nazwa pochodzi od staropolskiej nazwy Czernice ( z niem. Heidelbeerplatz) czyli miejsce borówek, jagód”. Pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się w dokumencie z 17 marca 1317 roku, wtedy właścicielem wsi był Tomisław. Miejscowość przechodziła na kolejnych właścicieli, ostatnim była baronowa Albina von Roth.
Co warto zobaczyć?
XIX-wieczny pałacyk
Dwór jest otoczony 2 hektarowym parkiem z licznymi okazami starodrzewu, w pobliżu parku znajdują się również dwie dwustuletnie lipy.
Po II wojnie światowej pałacyk upaństwowiono, początkowo w dworze umieszczono Urząd Stanu Cywilnego, następnie funkcjonowała w nim szkoła rolnicza. W latach 50. dwór wraz z zabudowaniami gospodarczymi otrzymały zakłady mięsne z Bytomia.
W pałacyku znajduje się lokalne muzeum otwarte dla zwiedzających.
Szyb Cecylia (Cila)
Szyb Erbreich
O tej nazwie funkcjonowały dwa szyby w Czernicy. Pierwszy drewniany pełnił funkcję wyciągową i wentylacyjną i miał 92 metry głębokości. Drugi szyb powstał 1898 roku. Był murowany, z wieżą stalową. Osiągnął głębokość 600 metrów. Pełnił funkcje zjazdowo-wydobywcze. Po II wojnie światowej stał się szybem wentylacyjnym kopalni Rydułtowy.
Szkoła podstawowa w Czernicy
Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy powstała około 1900 roku, położona jest przy ulicy Wolności 42.
Jedną z atrakcji Czernicy jest także Astrolab, czyli obserwatorium astronomiczne. Po wcześniejszym umówieniu można korzystać z tego obiektu. Pasjonaci, którzy to prowadzą organizują dla chętnych spotkania tematyczne z astronomią.
Warto dodać, że w Czernicy urodził się światowej sławy polski kompozytor muzyki poważnej Henryk Mikołaj Górecki.
Czytaj także: