Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zabytki Czernicy

Facebook Twitter

Co robić w deszczowy i pochmurny weekend? Wybrać się z rodziną na wycieczkę do Czernicy. To wieś, która ma już ponad 700 lat. Znajdziesz tam pałacyk i sporo zabytków z okresu rewolucji przemysłowej przełomu XIX i XX wieku. Warty uwagi też jest tamtejszy kościół wybudowany na wzgórzu.

Położenie

Czernica leży w północno-zachodniej części Płaskowyżu Rybnickiego, który jest elementem większej jednostki: Kotliny Oświęcimsko-Raciborskiej. Od zachodniej wieś graniczy z Pstrążną i Dzimierzem, od wschodniej z Piecami i na niewielkim odcinku z Gaszowicami, od północnej z Łukowem Śląskim, a od południowej z Rydułtowami. Szczególnym walorem miejscowości jest malownicze położenie na pagórkach, u podnóży których płynie Potok Czernicki.

Dziś można oglądać większość obiektów dawnej architektury poza spichlerzem, który pod naporem śniegu zawalił się w 2006 roku oraz starym kościołem, który rozebrano w 2015 roku.

Kościół Rzymskokatolicki Pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ul. Jana III Sobieskiego 15.

Historia

Czernica położona jest w powiecie rybnickim w gminie Gaszowice. Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy nazwa pochodzi od staropolskiej nazwy Czernice  ( z niem. Heidelbeerplatz) czyli miejsce borówek, jagód”. Pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się w dokumencie z 17 marca 1317 roku, wtedy właścicielem wsi był Tomisław. Miejscowość przechodziła na kolejnych właścicieli, ostatnim była baronowa Albina von Roth.

Kaplica przy ul. Wolności, powstała w XIX w.

Co warto zobaczyć?

XIX-wieczny pałacyk

Pałacyk wybudowano w 1865 roku, wcześniej prawdopodobnie był tam dworek wybudowany z drewna. Ten neogotycki pałac wybudował baron von Roth. Należał do tej rodziny do 1945. Od 1928r. był wydzierżawiony, najpierw Henrykowi Mullerowi, a od 1937r. Schlesingerowi.

Dwór jest otoczony 2 hektarowym parkiem z licznymi okazami starodrzewu, w pobliżu parku znajdują się również dwie dwustuletnie lipy.

Po II wojnie światowej pałacyk upaństwowiono, początkowo w dworze umieszczono Urząd Stanu Cywilnego, następnie funkcjonowała w nim szkoła rolnicza. W latach 50. dwór wraz z zabudowaniami gospodarczymi otrzymały zakłady mięsne z Bytomia.

W pałacyku znajduje się lokalne muzeum otwarte dla zwiedzających.

Szyb Cecylia (Cila)

Pierwsze wzmianki o „Cili” pochodzą z 1849 roku. Drążenie szybu w XIX wieku przerwano na głębokości 40 metrów przez gwałtowny napływ wody. W historii górnictwa szyb znany był jako zespół szybu wentylacyjnego II Czernica ul. Biskupa 19. Na początku XX wieku szyb pogłębiono do 173 metrów i odbudowano. Pełnil funkcję zjazdowo-wentylacyjną kopalni Rydułtowy (Charlotte). W latach 70 XX wieku szyb zasypano. Obiekty nadszybia powstałe w latach 1907-1910 zachowane są do dziś. Obecnie nieruchomość jest własnością prywatną i można ją oglądać jedynie z zewnątrz.

Szyb Erbreich

O tej nazwie funkcjonowały dwa szyby w Czernicy. Pierwszy drewniany pełnił funkcję wyciągową i wentylacyjną i miał 92 metry głębokości. Drugi szyb powstał 1898 roku. Był murowany, z wieżą stalową. Osiągnął głębokość 600 metrów. Pełnił funkcje zjazdowo-wydobywcze. Po II wojnie światowej stał się szybem wentylacyjnym kopalni Rydułtowy.

Szkoła podstawowa w Czernicy

Szkoła Podstawowa im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy, ul. Wolności 41.

Szkoła Podstawowa im. H.M. Góreckiego w Czernicy powstała około 1900 roku, położona jest przy ulicy Wolności 42.

Jedną z atrakcji Czernicy jest także Astrolab, czyli obserwatorium astronomiczne. Po wcześniejszym umówieniu można korzystać z tego obiektu. Pasjonaci, którzy to prowadzą organizują dla chętnych spotkania tematyczne z astronomią.

Warto dodać, że w Czernicy urodził się światowej sławy polski kompozytor muzyki poważnej Henryk Mikołaj Górecki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj