Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zamki i pałace w powiecie gliwickim

Facebook Twitter

Powiat gliwicki ma bardzo zróżnicowany pejzaż, nie powinniśmy go kojarzyć tylko z przemysłem. Ten powiat jest bogaty w lasy i pola, znajdziemy tu szlaki turystyczne, zbiorniki wodne czy kompleksy leśne, ale także warto się tu wybrać, żeby zobaczyć trochę historii. Poznajcie zamki i pałace powiatu gliwickiego.

Fot. gliwice.eu

Zamek Piastowski w Gliwicach

Fot. gliwice.eu

Trochę historii tego miejsca:

Jeden z najstarszych obiektów w Gliwicach określany jako Zamek Piastowski nadal pozostaje obiektem badań historyków, wiele bowiem zagadnień związanych z jego pierwotną funkcją i wyglądem wciąż pozostaje w sferze domniemywań. Wiadomo, że w ciągu stuleci pełnił różne funkcje, przede wszystkim jednak był więzieniem, którego istnienie, w okresie od początku XVI do końca drugiej dekady XX wieku, dokumentują źródła. Przypuszczalnie taką funkcję budynek pełnił już w średniowieczu, wówczas jednak mógł być jednocześnie arsenałem miejskim.  Z pewnością budowla  ta nigdy nie była zamkiem książęcym, a nazwa Zamek Piastowski została jej nadana w latach 80. XX wieku. Przyjmuje się, że ukształtowała się w toku kilku etapów rozbudowy dwóch sąsiednich baszt i adaptacji łączącego je odcinka obronnego muru miejskiego. Kolejne przebudowy, dotyczące głównie bocznych skrzydeł obiektu, spowodowały dalsze przeobrażenia jego bryły i elewacji.

– czytamy na stronie Urzędu Miasta w Gliwicach. Zamek można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Szczegóły na stronie Urzędu Miasta.

Zamek w Toszku

Fot. toszek.pl

Toszek to gmina wiejsko-miejska, miejsce to znajduje około 15 km na Północ od Pławniowic. O historii zamku czytamy na stronie Urzędu Miasta i Gminy Toszek:

Zamek, położony na wzgórzu i oddzielony od miasta suchą fosą, został częściowo odbudowany w latach 1957 – 1963, zachowano również część zniszczonej budowli jako wieczystą ruinę.

Historia zamku sięga czasów średniowiecza i wiąże się z dziejami kasztelanii toszeckiej. (…) W 1430 r., w czasie wojen husyckich, zamek został spalony. Książę toszecki Przemysław (ok. 1425 – 1484) zbudował murowany zamek w stylu gotyckim. W XVI w. właściciele dóbr toszecko – pyskowickich, rodzina von Redern, po pożarze w 1570 r., odbudowała zamek w stylu renesansowym. (…)

W 1728 r. piorun uderzył w jedną z wież i całkowicie ją zniszczył. Największy pożar wybuchł na zamku 29 marca 1811 r., wiąże się z nim najsłynniejsza legenda toszecka o złotej kacze.

Legendę oraz dalsze losy zamku znajdzie TUTAJ.

Zamek w Chudowie

Chudów to wieś położona w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice. W miejscowości możemy zobaczyć częściowo odbudowane ruiny renesansowego zamku z XVI wieku oraz murowany spichlerz z XVIII wieku. Miejscowość ta jest najbardziej znana z Jarmarku Średniowiecznego oraz Turnieju Rycerskiego, który odbywa się właśnie na terenie zamku.Zamek w Chudowie wpisany jest do rejestru zabytków województwa śląskiego. Na stronie gminy Gierałtowice czytamy, że:

Prawdopodobnie powstał pod koniec XVI wieku lub pierwszej połowie XVII wieku w stylu późnorenesansowym. Zamek należy do typu nizinno – śródwodnych założeń obronnych. Najstarszy przekaz źródłowy o Chudowie pochodzi z roku 1305. W 1873 roku zamek w Chudowie spalił się. Od tego czasu jest on w formie ruiny. W okresie międzywojennym zamek został poddany pracom konserwatorskim. W odbudowanej baszcie zamkowej (na wszystkich kondygnacjach) znajduje się muzeum, z bardzo interesującymi zbiorami, które jest licznie odwiedzane przez turystów z najodleglejszych krańców Polski, jak i z za granicy.
Więcej o tym miejscu pisaliśmy: Pomysł na weekend: Ruiny XVI-wiecznego zamku w Chudowie [FOTO]

Zamek Chudów jest połączony ścieżką dydaktyczną „Potok Jasienica” z pałacem w Przyszowicach. Trasa wiedzie wzdłuż potoku Jasienica, ma 3.5 km.

Pałac w Przyszowicach

Przyszowice to wieś położona w gminie Gierałtowice. Znajdziemy tu kilka zabytków: kościół św. Jana Nepomucena, drewniany spichlerz oraz pałac z początku XIX wieku.

Pałac w Przyszowicach został wybudowany w latach 1890-95 przez rodzinę von Raczek, która była właścicielem miejscowości od początków XIX w. do początków XX. W latach 90′ XX w. właścicielem pałacu została gmina Gierałtowice. Dziś znajduje się w nim przedszkole, biblioteka, przychodnia, Urząd Stanu Cywilnego oraz Izba Regionalna.

Więcej informacji o tym miejscu: Pomysł na weekend: Zespół pałacowo-parkowy w Przyszowicach [FOTO]

Zespół Pałacowo Parkowy w Pławniowicach

Kolejnym ciekawym miejscem na mapie powiatu gliwickiego są Pławniowice. Jest to wieś położona w gminie Rudziniec, przy autostradzie A4. Miejscowość ta przyciąga turystów swoją architektoniczną perłą – Pałacem Ballestremów.

W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi pałac z kaplicą, oficyna, zabudowania folwarczne i park krajobrazowy. Obecny pałac został wzniesiony w latach 1882 – 1885 na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrem.

Park powstał w 1885 roku,  ma powierzchnię ok 2.5 ha i jest ogrodzony ceglanym murem. W parku oprócz krzewów, drzew i drzew egzotycznych znajdziemy też staw i pomnik.

Więcej o tym pięknym miejscu pisaliśmy: Pomysł na weekend: Pałac Ballestremów w Pławniowicach. To miejsce ma klimat [FOTO]

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024