Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zespół pałacowo-parkowy w Przyszowicach [FOTO]

Facebook Twitter

Przyszowice to wieś położona w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice. Znajdziemy tu kilka zabytków: kościół św. Jana Nepomucena, drewniany spichlerz oraz pałac z początku XIX wieku.

Pałac w Przyszowicach został wybudowany w latach 1890-95 przez rodzinę von Raczek, która była właścicielem miejscowości od początków XIX w. do początków XX.

Główne wejście do pałacu ujęte w ozdobny portal z herbem rodziny von Raczek, poprzedzone schodami, z ozdobną kutą balustradą.

– czytamy na stronie gminy Gierałtowice.

W latach 90′ XX w. właścicielem pałacu została gmina Gierałtowice. Dziś znajduje się w nim przedszkole, biblioteka, przychodnia, Urząd Stanu Cywilnego oraz Izba Regionalna.

Została stworzona przez członków Towarzystwa Miłośników Przyszowic. Placówka składa się z dwóch pomieszczeń na piętrze Pałacu w Przyszowicach to wiernie odtworzone mieszkanie śląskie sprzed 100 lat. Ekspozycja uzmysławia jak na początku ubiegłego wieku mieszkała typowa śląska rodzina. Przedmioty użytku codziennego znajdujące się w Izbie pewnie przepadłyby na zawsze. Teraz wyczyszczone i odnowione – dostały drugie życie.
– czytamy na stronie gminy Gierałtowice.
Przy pałacu znajduje się ponad 150-letni park krajobrazowy w stylu angielskim, którego powierzchnia wynosi 9,8 ha. Pałac jest także pierwszym punktem na mapie ścieżki dydaktycznej Potok Jasienica. Dzięki tablicom informacyjnym możemy dowiedzieć się o historii tego miejsca, ale także możemy poznać walory przyrodnicze. Ścieżka wiedzie wzdłuż potoku Jasienica, ma 3.5 km i prowadzi do zamku w Chudowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj