Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zespół pałacowo-parkowy w Sławikowie [FOTO]

Facebook Twitter

Piękne miejsce na mapie Śląska. Sławików to mała wieś w powiecie raciborskim, w gminie Rudnik. Prawdopodobnie jedna z najstarszych miejscowości na terenie ziemi raciborskiej. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1223 roku.

Sławików należy do najstarszych miejscowości ziemi raciborskiej, wzmiankowano o nim w 1223 roku.

– czytamy na stronie gminy Rudnik.

Na terenie wsi oprócz ruin pałacu są też inne zabytki – Kościół św. Jerzego z 1846 roku oraz cztery murowane kaplice cmentarne z ok. połowy XIX wieku.

W parku znajduje przebudowany w 1865 r. się eklektyczny pałac na rzucie prostokąta. Jego frontowa elewacja ma długość 62 metry i jest to największy, poza Rudami, pałac na ziemi raciborskiej. Niedaleko parku można zobaczyć ruiny dawnej oranżerii. Na uwagę zasługuje spichlerz folwarczny dwykondygnacyjny, prostokątny z dachem naczułkowym, zbudowany z cegły na przełomie wieku XVIII i XIX. Sławików jest jedyną wsią na terenie Raciborszczyzny, gdzie do dziś w ostatnim dniu karnawału istnieje zwyczaj chodzenia przebierańców z niedźwiedziem – tzw. „wodzenia bera”. Korowód – oprócz niedźwiedzia tworzą diabły, lekarz, baba, policjant i trzech grajków (wśród instrumentów na uwagę zasługują tradycyjne „diabelskie skrzypce”).

Pałac jest obecnie w stanie ruiny, obok pałacu są jeszcze pozostałości budynków gospodarczych,wokół rozpościera się park, w którym znajdują się rzadkie okazy drzew. Za pałacem znajdziemy także polankę z czosnkiem niedźwiedzim.

Dziedziniec pałacu można zwiedzać w każdą niedzielę w godzinach 12.00 do 17.00 (maj-wrzesień). Przed bramą są tablice informacyjne.

To miejsce robi naprawdę duże wrażenie. Kto był? Kto widział?

Zobaczcie nasze zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj