Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zobacz ruiny pałacu w Krowiarkach

Facebook Twitter

Lubisz zwiedzać pozostałości po zamkach, pałacach i przy okazji poznawać historię? Jeden z bardziej okazalszych pałaców w naszym regionie znajdował się w Krowiarkach w powiecie raciborskim. Dziś pozostały już po nim niestety tylko ruiny. Polecamy to miejsce na szybki wypad w weekend.

Budowę murowanego pałacu rozpoczął w 1826 roku Jan M. Strachwitz. Wcześniej stał tam drewniany dwór. W 1843 roku Ernest Joachim von Strachwitz, syn Jana, sprzedał wieś Krowiarki rodowi von Gaschin. Wiadomo, że przy pałacu powstał wtedy nowy park, a w miejscu starego postawiono folwark.

W 1856 roku hrabia i śląski magnat Hugo II Henckel von Donnersmarck poślubił córkę z rodu von Gaschin. W 1877 r. matka Wandy, przekazała jej rodowe ziemie: Maków, Kietrz i Krowiarki. Pałac był ciągle rozbudowywany. Wanda i Hugo mieszkali w nim do 1905 roku, potem przenieśli się do odnowionego pałacu w Brynku w powiecie tarnogórskim.

Okres II wojny światowej pałac przetrwał w stanie nienaruszonym. Po wojnie został znacjonalizowany. Od 1970 roku niszczeje.

Pałac budowany był etapami, w związku z tym fasada główna i elewacje budowli są połączeniem różnych stylów architektonicznych, w tym m.in. manieryzmu, renesansu i baroku. To jedna z ciekawszych budowli pałacowych w naszym regionie.

Obecnie pałac jest własnością prywatną i jest ogrodzony. Po drugiej stronie ulicy, naprzeciw pałacu znajduje się staw, siłownia na powietrzu, miejsce na grilla, ławki i ścieżki dla spacerowiczów. Radio 90 poleca to miejsce na weekend.

Czytaj także:

Pozostałe nasze propozycje w ramach pomysłu na weekend: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj