Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: „Źródlana Oaza” w Marklowicach [FOTO]

Facebook Twitter

To miejsce na spacery: z psem, z dziećmi... Od 2018 roku nosi wymyśloną w konkursie nazwę "Źródlana Oaza". Teren przy zbiorniku o technicznej nazwie Z-6 leży przy znanej w Marklowicach trasie w kierunku "Jankowickiej Studzienki", zalewisko istnieje tam od lat.

Nazwę „Źródlana oaza” wybrano w konkursie, do którego zaproszono nie tylko uczniów marklowickich szkół, ale wszystkich mieszkańców. Wybrano propozycję, której autorka przekonywała:

Według Słownika Języka Polskiego PWN oaza to też „miejsce, w którym można znaleźć spokój, wytchnienie”, a kto tam był i przespacerował się ścieżką wokół zalewiska, doświadczył wszechogarniającego spokoju wynikającego z kontaktu z naturą. Spokój bijący od tafli wody, naturalne dźwięki pszczół pracowicie zapylających rzepak (no oczywiście, gdy został tam zasiany i gdy akurat kwitnie), śpiewu ptaków, szumu wiatru w pszenicy lub kukurydzy działają jak balsam na skołatane serce w tych hałaśliwych, zagonionych i nerwowych czasach. A dlaczego źródlany? Słownik Języka Polskiego pod red. W. Doroszewskiego podaje: „źródlany – mający związek ze źródłem (wody), pochodzący ze źródła”, a to właśnie bijące tam źródła czystej wody głównie zasilają to powstałe w wyniku deformacji po eksploatacji górniczej zalewisko Z-6 i to trzeba zaakcentować

– argumentowała Ewelina Nowak.

Miejsce jest lubiane przez wędkarzy. Docierają tam także rodziny z dziećmi, bo nad wodą stoi plac zabaw. Osoby, które wybierają się biegać, mogą kontynuować trening w siłowni pd chmurką.

Znacie to miejsce?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj