Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 100 zawodników walczy na matach w boguszowickiej hali. Trwają Mistrzostwa Polski w taekwondo [FOTO]

Facebook Twitter

130 zawodników z całej Polski walczy na matach na terenie hali w Rybniku-Boguszowicach. Trwają Mistrzostwa Polski Seniorów, Seniorów Starszych i Weteranów w taekwondo. To powrót zawodów tej rangi do Rybnika po 13 latach.

Mistrzostwa Polski w taekwondo

Mistrzostwa Polski w taekwondo

Organizatorem jest Rybnickie Centrum Sportów Walki „Fighter”, którego reprezentanci również walczą o medale:

Łukasz Kubiak: Nasz wynik też bardzo dobry, lepiej niż się spodziewałem, a to zawsze na duży plus. Mamy już finał 63 kilogramów, gdzie udało mi się zakwalifikować w tym finale ze swoim wychowankiem, także mam nadzieję, że finał godny mistrzostw. Miało być troszeczkę inaczej, nie mieliśmy razem walczyć, ale stwierdziłem, że spróbujemy, pokażemy się z dobrej strony, a jak zawodnik wygra ze mną, to tylko będę dumny, że wychowałem takiego zawodnika. Dodatkowo miłą niespodzianką i super wynikiem jest wygranie konkurencji układów drużynowych męskich, udało nam się wygrać, zrobić mega niespodziankę, w finale pokonaliśmy zeszłorocznych mistrzów Polski, także mega wynik, jestem z tego dumny. Liczyliśmy na medal, a wyszło mistrzostwo.

Łukasz Kubiak

Relacjonował wyniki w czasie trwania mistrzostw, Łukasz Kubiak z Rybnickiego Centrum Sportów Walki „Fighter”, organizator wydarzenia. Przyjechali zawodnicy z różnych zakątków naszego kraju, wszyscy podkreślają dobrą organizację imprezy, a za co pokochali taekwondo?

Jest troszkę jak w wojsku, dyscyplina jest bardzo wysoka i współzawodnictwo też.

Przede wszystkim taekwondo kształtuje nasz charakter, uczy pokory do siebie, do swoich umiejętności, żeby szanować swoje ciało i na pewno wszystkich  zawodników. Tak jak przed chwilą trenujemy wszyscy razem, później konkurujemy.

Jest to taka odwaga, tak jak nasze 5 zasad taekwondo, jedną z głównych jest odwaga.

 Na pewno wytrwałość w tym, co robimy, żeby na pewno stanąć tu, to trzeba być wytrwałym do wszystkiego.

Szacunek do drugiego człowieka z pewnością.

Powiedzieli Monice Sokołowskiej zawodnicy startujący w mistrzostwach.

O tym, że taekwondo rozwija nie tylko sprawność fizyczną, ale też uczy wartości, mówili w czasie imprezy w boguszowickiej hali zawodnicy, którzy przez wiele lat byli w światowej czołówce. Wśród nich Jerzy Jedut, znany i ceniony w świecie trener i działacz. Ma tytuł VIII Dana w Taekwondo. Na świecie takich osób jest około 40. W Polsce – dwie:

Jerzy Jedut: Nie mogę obyć się bez tej części edukacyjnej taekwondo i uważam, że tak naprawdę z perspektywy czasu ona jest najbardziej wartościowa, bo jeśli wychowamy poprzez sztukę walki, jej zasady i poprzez rywalizację sportową człowieka, który będzie po prostu dobrym człowiekiem, będzie wykazywał się empatią, będzie prospołeczny, to jest nasz sukces, ponieważ te osoby będą potem stanowić o sile organizacji. To jest niezwykle ważna sprawa, przysięga, cała filozofia, to, co uważamy, jest ważne dla człowieka na każdym etapie jego rozwoju, powinno zawsze tutaj dominować, sport oczywiście upraszcza trochę, ale sport jest dobrą odskocznią, również i taką trampoliną i to jest rzecz pozytywna, pod warunkiem jednak, że będziemy ciągle dbali o ten balans…

Jerzy Jedut

Jarosław Suska, mistrz świata i wielokrotny mistrz Europy zauważa, że wiele osób trenuje taekwondo przez wiele lat i wielu wraca do tej dyscyplina nawet po dłuższej przerwie:

Jarosław Suska: Generał Choi tworząc taekwondo, mówił, że jest ono dla wszystkich, od małego dzieciaczka do osób już naprawdę w podeszłym wieku, każdy może trenować. Myślę, że ma na to wpływ to, że to nie tylko walka, mamy tutaj wiele rzeczy, które możemy trenować, chociażby takie układy, to jest znakomita gimnastyka dla ciała. Sam mogę powiedzieć, jestem specjalistą w tej konkurencji, wielokrotnie wygrywałem mistrzostwa świata, Europy, Polski i mogę naprawdę powiedzieć tak z czystym sumieniem, że to jest znakomita gimnastyka dla ciała, dla pamięci i tak dalej. W taekwondo jest co robić i nie można się nudzić, dlatego też osoby pozostają. Oczywiście zdarza się, że czasami życie sprawia, że trzeba na jakiś czas odłożyć i wracają. Nie da się całkowicie tego odsunąć na bok jak starą zabawkę i zapomnieć o tym, tylko gdzieś w głowie w nas to bardzo mocno siedzi i chętnie do tego wracamy, jak nie my sami, to posyłamy tam właśnie dzieci.

Jarosław Suska

29 razy Polska była w tej dyscyplina najlepsza w Europie. W jakiej kondycji jest dziś taekwondo w Polsce?

Tadeusz Łoboda: Jesteśmy w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych sportów w kraju, ponad 16 tysięcy ćwiczących regularnie, czyli 16 tysięcy osób, regularnie uprawia taekwondo w 132 klubach, więc całkiem dobrze. Mamy też swoje sukcesy sportowe, na przykład taki mamy fajny rekord 29 razy Polska była mistrzem Europy w kategorii seniorów, 16 razy byliśmy w kategorii juniorów, więc jakby sportowo jesteśmy całkiem silną drużyną. Polska miała takie swoje sukcesy w sportach walki, bo mieliśmy wspaniałych bokserów, zapaśników, judoków. Teraz może przyszedł czas na inne sporty walki, więc tutaj jesteśmy kontynuatorem tych tradycji, tych sportów alpejskich.

Dodaje Tadeusz Łoboda, prezes Polskiego Związku Taekwondo.

Tadeusz Łoboda

Mistrzostwa Polski w taekwondo. Galeria zdjeć

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj