Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 1000 szachistów zjedzie do Spodka w Katowicach. Powalczą uczniowie z całej Polski

Facebook Twitter

Ponad tysiąc uczestników zagra we wtorek, 20 września, w Synerise Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach. To szósta edycja zawodów, które corocznie odbywają się katowickim Spodku.

mat. nadesłane

Łukasz Brożek: Nasz turniej zaczęliśmy organizować w 2016 roku i wtedy w Spodku zagrało blisko półtora tysiąca młodych adeptów szachów. To był znak, że takie zawody są bardzo potrzebne, bo przecież młodych szachistów w Polsce jest bardzo wielu. I trzeba przyznać, że każdego roku liczba chętnych jest imponująca

– mówi Łukasz Brożek z UKS 21 Podlesie, dyrektor i pomysłodawca turnieju.

Młodzi zawodnicy będą mieli okazję rywalizacji na płycie najsłynniejszej polskiej hali sportowej, bardzo ważnego miejsca dla wielu dyscyplin sportu, choćby siatkówki, ale również dla szachów, gdzie w ostatnich latach odbywały się – i będą odbywać się także w tym roku – mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Start pięciogodzinnych zawodów zaplanowano na godz. 10.00.

mat. nadesłane

W zawodach mogą wziąć udział wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zawodnicy będą w turnieju reprezentować przedszkola lub szkoły, do których uczęszczają. Zawodnicy grają podzieleni na dwadzieścia grup rozgrywkowych, osobno chłopcy i dziewczęta.

Ewa Brożek: To turniej, w którym biorą udział osoby stawiające swoje pierwsze kroki w szachach, ale również zawodnicy, którzy, mimo młodego wieku, mają już doświadczenie i medale mistrzostw Polski na swoim koncie. Dla nas, jako miłośników szachów, jest to wielka przyjemność widzieć, jak wielu młodych ludzi pasjonuje się królewską grą

– dodaje Ewa Brożek, organizatorka zawodów. Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wsparły firma Synerise, miasto Katowice, sieć sklepów Żabka oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Szymon Walter: Bardzo cieszymy się, że sponsorem tytularnym zawodów została firma Synerise S.A., bo to najszybciej rozwijająca się polska spółka w sektorze technologii w Europie. Firma zajmuje się sztuczną inteligencją i big data. Jest laureatem wielu najważniejszych konkursów w zakresie sztucznej inteligencji, w których konkuruje z takimi podmiotami jak Nvidia, Stanford czy Intel. W tym roku planuje wejść na amerykańską giełdę NASDAQ

– dodaje Szymon Walter, organizator.

mat. nadesłane

Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych uczestników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju szachy są przedmiotem nauczania. W sumie regularnie szachy uprawia zatem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy uczniów.

Wiadomości o turnieju w mediach społecznościowych:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj