Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 150 miliardów złotych na polskie rolnictwo. Jakie są plany rządu na zagospodarowanie tych środków?

Facebook Twitter

Skrócenie drogi od pola do stołu to jeden z elementów programu dla polskiego rolnictwa w najbliższych latach. Dziś premier Morawiecki spotkał się komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Tematem rozmowy był wpływ unijnego Planu Odbudowy dla Europy i realizacji Krajowego Planu Odbudowy na rozwój i modernizację polskiego rolnictwa.

Fot. Adam Guz / twitter.com/PremierRP

W procesie negocjacji, który zakończyliśmy parę miesięcy temu udało się dla polskiego rolnictwa wypracować bezprecedensowe kwoty wsparcia

-mówił dziś po spotkaniu z komisarzem Wojciechowskim premier Morawiecki. Wyrównywanie szans pomiędzy polskim rolnictwem a tym w innych krajach UE ma się odbywać m. in. poprzez programy przetwórstwa rolnego, rolniczy handel detaliczny, skrócenie drogi od pola do stołu.

Chcemy, żeby ta transformacja po COVID-19 dotarła do każdego rolniczego gospodarstwa – to dla nas podstawowy warunek. Chcemy wyrównać szanse dla polskiego rolnictwa i polskiej wsi, np. dopłaty, które muszą być na poziomie średniej unijnej

-mówił premier.

Te środki muszą być dobrze zainwestowane w polską ziemię, w technologie, czyste środowisko, ale też w najlepszy park maszynowy czy szybki internet na wsi.

Komisarz Wojciechowski potwierdził kwoty, jakie mają trafić na rzecz polskiego rolnictwa:

Rzeczywiście, jeżeli weźmiemy razem budżet na „Wspólną Politykę Rolną”- 32,2 mld euro plus to, co jest w „Krajowym planie Odbudowy”, czyli prawie 2,5 miliarda euro otrzymamy kwotę 34,5 mld euro, to jest ponad 150 miliardów złotych. Nigdy wcześniej takie pieniądze na polskie rolnictwo nie trafiły

-wyliczał komisarz.

Działania poprawiające warunki życia na obszarach wiejskich będą skierowane m. in. na:

  • cyfryzację produkcji rolnej,
  • rozwój krótkich łańcuchów dostaw,
  • budowę systemów oczyszczania ścieków i zaopatrzenia w wodę,
  • poprawę bezpieczeństwa żywności.

Unijne środki na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich zostaną przeznaczone m. in. na:

  • dopłaty bezpośrednie dla rolników,
  • rozwój przedsiębiorczości,
  • gospodarkę wodno-ściekową,
  • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi,
  • dobrostan zwierząt.

Jak twierdzi komisarz Wojciechowski, z analiz Komisji Europejskiej wynika, że Polska ma rozdrobnione rolnictwo oparte z jednej strony na gospodarstwach rodzinnych, a drugiej strony na zbyt skoncentrowanym przetwórstwie. Na obszarach wiejskich w najbliższych latach należy przezwyciężyć także ograniczenia komunikacyjne. Jak się okazuje, wykluczenie komunikacyjne obejmuje obszary wiejskie w całej UE. W czerwcu br. urzędnicy w Brukseli mają się zająć tym problemem w trakcie obrad.

Problemem polskich gospodarstw rolnych jest także wydajność plonów z jednego hektara. Pod tym względem polskie rolnictwo stoi znacznie poniżej średniej europejskiej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj