Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 168 milionów złotych na rozbudowę Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Powstanie nowy budynek szpitala

Facebook Twitter

Dofinansowanie dla Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Ponad 168 milionów złotych, pochodzić będzie z Funduszu Medycznego. W ramach tej inwestycji powstanie nowy, wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczną budynek szpitala. Inwestycja przewiduje także kompleksową modernizację dotychczas wykorzystywanych budynków.

Fot. gczd.katowice.pl

Środki zostaną przeznaczone na kompleksową rozbudowę i modernizację GCZD. W ramach inwestycji powstanie nowy budynek szpitala o pow. 12 tys. m2, połączony z dotychczasowym budynkiem przejściem na wysokości 1. piętra. Zostanie tam zlokalizowany nowy 20-łóżkowy oddział chorób zakaźnych i leczenia neuroinfekcji dla dzieci- jedyny taki w województwie śląskim, którego brak uwidoczniła pandemia COVID-19.

W nowym budynku znajdzie się też centrum nowoczesnych technologii diabetologicznych , przeznaczone do kompleksowego leczenia małych pacjentów diabetologicznych w formie hospitalizacji, leczenia w trybie tzw. jednego dnia, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, połączonej z edukacją prozdrowotną dzieci wraz z opiekunami/rodzicami . Docelowo oddział będzie liczył 25 lóżek (obecnie 15).

W planowanym budynku zostanie ulokowany też centralny punkt przyjęć i rejestracji pacjentów. Przeniesione zostaną tam również ambulatoryjna opieka specjalistyczna, czyli szpitalne poradnie i ambulatoria. Obecne poradnie, z uwagi na brak wystarczającej powierzchni, stłoczenie oraz rozrzucenie po różnych częściach budynku wewnątrz szpitala, są niefunkcjonalne i niedostosowane do obecnych standardów jakościowych.

Planowany do budowy obiekt zostanie w pełni wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczną, zgodnie z najwyższymi standardami w tym obszarze. Ponadto inwestycja przewiduje kompleksową modernizację dotychczas wykorzystywanych budynków szpitala, dostosowując je do nowych warunków epidemiologicznych i wymogów z tym związanych. Kompleksowa modernizacja obejmie dotychczasowe oddziały, salę operacyjną dedykowaną w całości noworodkom zlokalizowaną w Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, pracownie diagnostyczne szpitala oraz wszystkie pracownie Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej

-czytamy na stronie Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Marian Kreis: […] Fundusz medyczny diametralnie poprawił naszą sytuację i w zakresie nadwykonań, o których wspomniał pan minister, to możemy realizować. Dzięki temu też skracamy kolejki, bo to też jest prawda. Dzięki inwestycjom możemy zapewnić godne warunki dzieciom i ich rodzicom, bo nie zapominajmy, że przy każdym dziecku jest co najmniej jeden rodzic […] Widzimy, że za słowami idą czyny, także panie ministrze, panie prezydencie bardzo dziękuję.

-mówił Marian Kreis dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka

Tomasz Szczepański: [..] Oprócz tego, że jestem rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przede wszystkim jestem pediatrą i strasznie się cieszę, że dzięki uruchomieniu Funduszu Medycznego poprawi się jakość świadczenia usług dla naszych pacjentów. Wiemy, że pediatria w Polsce miewa się dobrze, mamy świetnych specjalistów, natomiast te warunki, w których pracujemy, na pewno jeszcze mogą się poprawić i dzięki temu poprawi się jakość świadczonych usług dla naszych pacjentów, ale także będziemy mogli lepiej kształcić studentów, bo to też przyciąga, kiedy widzimy, że pracujemy w warunkach XXI wieku. Są to wielkie rzeczy. […]

-mówił w trakcie symbolicznego przekazania czeku rektor śląskiego uniwersytetu medycznego prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

W pierwszym półroczu przyszłego roku podpisany zostanie Program Inwestycji. Dopiero po tym możliwe będzie rozpisanie przetargu, prace projektowe i budowane. Ponad 168 mln zł wsparcia dla GCZD pochodzić będzie z Funduszu Medycznego, na polską pediatrię ma zostać przeznaczona kwota ponad 3 miliardów złotych dla 14 placówek w całej Polsce, m. in. także w szpitalach we Wrocławiu czy w Gdańsku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024