Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 2 miliony mieszkańców woj. śląskiego zaszczepiło się już pełna dawką preparatu

Facebook Twitter

Liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców woj. śląskiego przekroczyła 2 mln – dokładnie to 2 031 019 osób – wynika z danych publikowanych na stronie gov.pl. Mobilne punkty szczepień docierają do parafii, na letnie festyny i pikniki.

Fot. powiatwodzislawski.pl

Trwają też przygotowania do akcji szczepień w szkołach. Ma ona ruszyć w trzecim tygodniu rozpoczętego w środę roku szkolnego, po wcześniejszym zebraniu deklaracji i zgód rodziców dzieci powyżej 12. roku życia.

Pełną współpracę ze szkołami zadeklarował w środę prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, prowadzącego jeden z największych punktów szczepień populacyjnych w regionie, działającego na tamtejszym lodowisku Tafla. Dotychczas personel placówki wykonał 178 tys. szczepień, w tym blisko 7,5 tys. w grupie osób w wieku 12-18 lat.

Już w czerwcu rozpoczęliśmy akcję informacyjno-edukacyjną. Na pytania rodziców i nauczycieli odpowiadali m.in. lekarze naszego szpitala. Staramy się przede wszystkim wyjaśniać wszelkie wątpliwości i tłumaczyć, że szczepienia są najlepszą drogą zapewnienia bezpiecznej nauki stacjonarnej

– powiedział prezes gliwickiego szpitala Przemysław Gliklich. Jak dodał:

Jako ojciec 15-letniej uczennicy liceum, która przyjęła szczepionkę na przełomie czerwca i lipca, jestem pod wrażeniem postawy bardzo wielu młodych ludzi, którzy chcieli się zaszczepić, bo zależy im na bezpieczeństwie własnym i osób z najbliższego otoczenia

– dodał.

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska zapewniła w środę (01.09.) w rozmowie z PAP, że służby wojewody są w gotowości, by wesprzeć proces szczepień w szkołach, posyłając szczepionkobusy lub kontener do placówek, które nie są w stanie wypełnić wymogów NFZ, by zorganizować punkt szczepień na terenie szkoły.

Mobilne punkty szczepień są w każdy weekend w parafiach, na festynach i koncertach. W przypadku szkół szczepienia odbywałyby się w tygodniu, co jest dogodne organizacyjnie

– powiedziała Alina Kucharzewska.

W najbliższy weekend mobilne punkty szczepień będą działać w Świętochłowicach, Gierałtowicach i na przy Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie odbędą się ogólnopolskie dożynki z zapowiadanym udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W sumie mieszkańcom woj. śląskiego podano dotąd 4 341 553 dawki szczepionek przeciw COVID-19.

PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj