Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 46 tys. śląskich przedsiębiorców zwolnionych ze składek

Facebook Twitter

Najwięcej przedsiębiorców zwolnionych ze składek ZUS w województwie śląskim jest z naszego regionu. To prawie 8 i pół tysiąca osób, a zwolnienia wyliczono na kwotę prawie 12 milionów złotych. W sumie na Śląsku z tej ulgi skorzystało już ponad 46 tysięcy biznesmenów.

Fot. archiwum ZUS

Kwota zwolnień za marzec to blisko 66 milionów. Wypłacono też 43 miliony złotych postojowego dla mieszkańców województwa śląskiego. Te pieniądze do końca kwietnia wpłynęły na konta ponad 21 tysięcy 300 przedsiębiorców.W województwie śląskim największa liczba płatników, która już otrzymała zwolnienie ze składek jest w Oddziale ZUS w Rybniku. Takie wsparcie trafiło do 8 471 płatników, a zwolnienie przekroczyło kwotę 11,8 mln zł. Jednak największą sumę wypłat w ramach tej pomocy zanotował Oddział ZUS w Chorzowie, bo na kwotę blisko 13 mln zł dla 7350 przedsiębiorców.
Na Podbeskidziu zwolnienia z opłacania składek za marzec otrzymało 8 225 płatników na kwotę ponad 10,8 mln zł. W częstochowskim oddziale takie wsparcie otrzymało już 6 524 biznesmenów na kwotę przekraczającą 8,1 mln zł. W sosnowieckim oddziale zwolniono z opłacania składek za marzec 8446 płatników na kwotę 11 818 857,99 zł, natomiast z terenu działalności zabrzańskiego oddziału ZUS wsparcie otrzymało 7013 przedsiębiorców na łączną sumę zwolnień ze składek przekraczającą 10,3 mln zł.

Kto może skorzystać ze zwolnienia?

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni. Wprowadzone zmiany w tarczy 2.0 przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021