Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 50 osób obcięło włosy i oddało je Fundacji Rak’n’Roll!

Facebook Twitter

To fundacja, która pomaga osobom chorym na raka. Wszystko w ramach akcji "Onkodialog - Obcinam, Rozmawiam, Pomagam", którą realizowano w ostatnich tygodniach w Rybniku. W Halo Rybnik odbyło się jej podsumowanie.

Podczas akcji w specjalnych spotkaniach i warsztatach wzięło udział ponad 40 osób, połowa to dzieci. Chętni rybniczanie, a głównie rybniczanki oddawali także swoje włosy na peruki dla osób, które straciły je w wyniku choroby nowotworowej. Mówi Katarzyna Beszczyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku, która to organizowała akcję:

Włosy zostały przekazane na rzecz fundacji, będą z nich robione peruki z naturalnych włosów, bo NFZ finansuje tylko w części takie peruki. Myślę, że przyczyniliśmy się do fajnej akcji. Sama świadomość, że komuś możemy pomóc jest fajna. Dla kobiet włosy są ważnym elementem wizerunku. Warunki są narzucone przez fundację – musi to być minimum 25 centymetrów, włosy nie mogą być ścinane na mokro, nie mogą być rozjaśniane, ani po trwałej ondulacji. Myślę, że te zasady nie są bardzo rygorystyczne.

W Halo Rybnik swoje włosy na rzecz akcji przekazała między innymi 8-letnia Karolina. Z małą rybniczanką i jej mamą rozmawiał nasz reporter, Robert Krzyżaniak:

Karolina zapuszczała włosy do komunii, chciała mieć ładną fryzurkę, jak wszystkie dziewczynki. Teraz chciała te włosy obciąć, tak czy siak, a akurat taka akcja się w Rybniku toczy to postanowiłyśmy skorzystać i dobry uczynek spełnić. Oczywiście w domu było mierzenie, czy po ścięciu włosów wystarczy, ale powinno być dobrze. Karolina chyba zestresowana nieco, ale będzie dobrze.

W rybnickiej akcji wziął udział jeden z salonów fryzjerskich w Rybniku, włosy obcinały także uczennice Zespołu Szkół numer 5 w Rybniku. Mówi dyrektor placówki, Aleksander Pojda:

Nasza szkoła włączyła się do tej akcji, ponieważ kształcimy w zawodzie technik fryzjerstwa, no i dziewczyny są otwarte na tego rodzaju propozycje. Wydaje mi się, że to jest bardzo fajna rzecz, bo pomagają innym. To jest nowe doświadczenie dla nich, dla nas, dla wszystkich. To jest akcja godna polecenia, warto ją nagłaśniać. Nie wiadomo, kiedy nas to może spotkać. Żyjemy w takim świecie, że warto teraz pomagać. 

W ramach programu „Onkodialog – Obcinam, Rozmawiam, Pomagam” ogłoszono także konkurs na logo akcji, wygrała go uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych, Danuta Kukla. Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną podobną akcję. Rozpocznie się ona w Rybniku z początkiem nowego roku szkolnego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj