Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 60 masek z Afryki Środkowej i Zachodniej na wystawie w Żorach

Facebook Twitter

To ekspozycja Jacka Łapotta – etnologa, specjalizującego się w kulturach afrykańskich. Kolekcja datowana jest na II poł. XX wieku, co znajduje potwierdzenie w samych maskach, ich stylistyce oraz technikach wykonania. Wystawa Maski w żorskim muzeum będzie czynna do drugiej połowy stycznia.

Fot. zory.pl

Na prezentowaną kolekcję składa się zbiór obiektów pozyskanych w terenie, bezpośrednio od poprzednich właścicieli, bądź też na lokalnym rynku antykwarycznym, w tzw. artisanach, czyli miejscach specjalizujących się w sprzedaży pamiątek turystycznych oraz miejscowych dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego.

Jacek Łapott

Etnolog, specjalizujący się w kulturach afrykańskich, doktor habilitowany i profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez większość życia zawodowego związany z Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie kierował Działem Kultur Pozaeuropejskich, który pod jego skrzydłami stał się miejscem przechowywania największej kolekcji zbiorów afrykanistycznych w Polsce. Autor licznych publikacji, organizator i uczestnik wielu wypraw badawczych, sesji naukowych i konferencji poświęconych tematyce afrykanistycznej.

Wystawę można zwiedzać od 3 listopada do 23 stycznia w Muzeum Miejskim w Żorach, mieszczącym się przy ul. Muzealnej 1/2.

Ekspozycje muzealne czynne:

  • poniedziałek: 12.00–17.30,
  • wtorek, środa, piątek: 9.00–15.30,
  • czwartek: 12.00–19.30,
  • sobota: nieczynne,
  • niedziela: 14.00–17.30.

fot. zory.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2022