Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 700 domów na 1329 budynków w Marklowicach ma wymienione piece

Facebook Twitter

 To 60% wszystkich gospodarstw. W ostatnich trzech latach w ramach programu dzierżawy pieców przez gminę Marklowice wymieniono pół tysiąca kopciuchów na kotły V klasy na węgiel lub pelet. 140 kolejnych kotłów wymieniono na piece gazowe. Tu z kolei mieszkańcy mogli liczyć na dotację w wysokości 60% kosztów.

Szacuje się, że około 50 instalacji grzewczych wymienili już marklowiczanie w 2016 roku. Gmina szacuje, że ponad 80 właścicieli wymieniło piec nie korzystając z żadnych dotacji.

Te dane pokazują, że warto było wprowadzić dzierżawę pieców na tak ogromną skalę

– nie ukrywa wójt Tadeusz Chrószcz:

U progu 2021 roku mamy wymienionych około 60% pieców we wszystkich posesjach w gminie. Uważam, że jest to ilość bardzo znacząca, tutaj ten wysiłek się opłacił przy tym systemie dzierżawczym.

Gmina, jak podkreśla wójt, wspiera też mieszkańców którzy nie korzystali z żadnej dotacji ulgą podatkową za wymianę pieców. To na dziś 82 budynki. Jakość powietrza się poprawiła, choć będzie to długi proces. Smog nie zna granic i do Markowic dociera on z sąsiednich miejscowości:

W większości przypadków 9/10 te wskaźniki tutaj w Marklowicach są na poziomie połowy tego co dzieje się dookoła. Po mimo tego, że niektórzy mieszkańcy mówią, że gdzieś kopci, że to zaraz nie zniknie. Oczywiście ta emisja nie zniknie natychmiastowo, ona będzie przez jakiś czas, bo przecież tej transmisji pyłów nie da się zatrzymać. Radlin, Rydułtowy, Pszów – tam te wskaźniki są znacznie wyższe.

Dodajmy, że Marklowice podobnie jak wiele innych miejscowości bada powietrze za pomocą czujników AIRLY.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj