Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ponad 9 mln dla Mszany z Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Facebook Twitter

9 milionów 700 tysięcy złotych trafi do Mszany z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To poważny zastrzyk finansowy, który zasili gminny budżet i pozwoli na zaplanowanie inwestycji w sołectwie Gogołowa.

Pieniądze udało wynegocjować w związku z korzystaniem przez spółkę z działek gminnych na zwałowisku Pochwacie:

Jednym z priorytetów na tę kadencję to jest doinwestowanie w sołectwie Gogołowa. To jest najmniejsze nasze sołectwo. Teraz aktualnie jest już skonstruowany plan funkcjonalno-użytkowy na zagospodarowanie centrum Gogołowej. Myślę, że jesienią będą ogłaszane pierwsze przetargi. Chcemy wybudować ośrodek kultury wraz z remizą strażacką, mam nadzieję, że jesienią pierwsze prace się rozpoczną.

– zapowiada wójt Mszany, Mirosław Szymanek. Termin rozpoczęcia inwestycji jest zależny od ofert złożonych przez potencjalnych wykonawców, w urzędzie zastanawiają się nad ogłoszeniem przetargu w systemie „Projektu-buduj”. Wójt ma jednak nadzieję, że Gogołowa z nowego centrum będzie cieszyć się od 2021 roku.

Wiadomo, że uzyskanie pozwolenia na budowę i wszystkich uzgodnień to jest okres półroczny. Możliwe, że ta inwestycja rozpocznie się na wiosnę. Mam nadzieję, że znajdą się firmy, które będą zainteresowane za realne pieniądze wykonać to zadanie. Może już w październiku ten przetarg będzie ogłoszony.

W Mszanie cieszą się z pieniędzy uzyskanych z porozumienia zawartego z Jastrzębską Spółką Węglową, choć rozmowy do łatwych nie należały:

Kwota poprawi nam wskaźniki. W ostatnich latach, w związku ze zwrotami pieniędzy do JSW i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych mieliśmy bardzo duże problemy finansowe. Udało się z nich wyjść. Nie zablokowaliśmy w całości wszystkich inwestycji. Ale do dzisiaj czujemy brak tych pieniędzy, bo już bylibyśmy krok do przodu z wieloma rzeczami. JSW od pewnego czasu kreuje takie stanowisko społecznej odpowiedzialności biznesu, to dla nas jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że uda nam się końcu załatwić trudne tematy, które są związane z działalnością górniczą na terenie gminy Mszana.

W planach jest podpisanie porozumienia, które ma sprawić, że uciążliwości wynikające z eksploatacji górniczej na terenie gminy były jak najmniejsze zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022