Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Protest w kopalni Chwałowice [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

Spontanicznie rozpoczęty o poranku strajk związany był z brakiem wypłat, jakie pracownicy mieli otrzymać do wczoraj (10.12.). Po kilku godzinach otrzymaliśmy informację, że pieniądze zostały przelane przez Konsorcjum, jednak zdaniem pracowników, to tylko część wynagrodzenia, jakie mieli otrzymać.

Kilka godzin po rozpoczęciu strajku zarządy Kompanii Węglowej i KPRGiBSz poinformowały, że zaległe pieniądze zostały przelane na konta pracowników z jednodniowym opóźnieniem. Były to jednak wyłącznie pensje zasadnicze bez pozostałych składników wynagrodzeń, wobec czego uczestnicy protestu podjęli decyzję o kontynuowaniu strajku.

AKTUALIZACJA 16:04

Druga zmiana podjęła pracę. Około godziny 16.00 podpisano porozumienie pomiędzy protestującymi w kopalni Chwałowice a przedstawicielami Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów w Mysłowicach. Mówi wiceprzewodniczący Solidarności w kopalni Chwałowice, Dariusz Paszenda:

– rozmawiała Monika Turoń. Pierwotną przyczyną spontanicznego protestu pracowników przedsiębiorstwa był brak wypłat na kontach. Na konta pracowników Konsorcjum Przedsiębiorstw Robót Górniczych i Budowy Szybów przelane zostały pensje zasadnicze. Zgodnie z porozumieniem zawartym między protestującymi i pracodawcą pozostałe składniki wynagrodzeń zostaną im wypłacone do 7 stycznia. Z kolei do 19 stycznia pracownicy otrzymają zaległy ekwiwalent za posiłki profilaktyczne.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj