Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Poradnia psychologiczna-pedagogiczna z Wodzisławia Śląskiego ma przenieść się do Radlina

Facebook Twitter

Z Wodzisławia do Radlina. Przeprowadzka czeka Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, która teraz działa przy ulicy Mendego w Wodzisławiu. To placówka powiatowa, zmiany siedziby chcą władze starostwa, by - jak podkreślają - dostosować obiekt do potrzeb dzieci i młodzieży z terenu całego powiatu wodzisławskiego.

Budynek, w którym obecnie mieści się poradnia nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zwraca uwagę Wojciech Raczkowski, rzecznik wodzisławskiego starostwa powiatowego:

Wojciech Raczkowski: W ciągu ubiegłego roku szkolnego z jej usług skorzystało ponad 8 tysięcy osób. To jest bardzo duża skala i te warunki lokalowe na więcej nie pozwalają. W tej chwili z usług poradni mają kłopot skorzystać osoby poruszające się na wózkach, czy osoby mające problemy z poruszaniem się, bo korytarze są wąskie. Tak samo problem mają rodzice z dziećmi w wózkach. (…)

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna miałaby przenieść się do budynku obecnej Szkoły Branżowej I stopnia w Radlinie, gdzie już teraz prowadzi zajęcia w ramach projektu „Za życiem”.

To bardzo dobra lokalizacja

– przekonuje

Wojciech Raczkowski: Gdzie będzie można obsługiwać większą liczbę osób potrzebujących, gdzie będzie można zapewnić godne warunki pracy z dziećmi z tak specyficznymi rodzajami potrzeb – autyzm, zespół Aspergera. To są potrzeby wymagające ciszy, odizolowania. W tej chwili realizacja tego rodzaju terapii była utrudniona, więc wychodząc na przeciw tym potrzebom, pojawił się taki pomysł.

Władze starostwa przekonują, że dojazd do Radlina jest bezproblemowy z każdej części powiatu: placówka posiada bardzo duży parking, w pobliżu są dwa przystanki autobusowe, o kilkanaście minut spacerem oddalona jest stacja kolejowa. Plany zarządu powiatu wspiera Powiatowa Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. Mówi Joanna Rduch-Kaszuba, przewodnicząca Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych:

Joanna Rduch-Kaszuba: Ponieważ praca poradni nie kończy się na diagnostyce dzieci o specjalnych potrzebach, wydaniu opinii, czy orzeczenia. Budynek musi spełniać wymagania ustawowe o dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. Asperger czy autysta potrzebuje wyciszenia, zminimalizowania bodźców, które pochodzą z zewnątrz, aby terapia była skuteczna, do tego wszystkiego potrzebna jest przestrzeń. Również zapewnienie anonimowości, poufności. Dzieci z powiatu wodzisławskiego zasługują na poradnię o wysokich standardach, również lokalowych.

W samej poradni opinie co do przeprowadzki są różne.

Choć rozumiemy argument o tym, że aby się rozwijać potrzebujemy przestrzeni

– mówi Teresa Jakubiak, dyrektorka placówki:

Teresa Jakubiak: Pomysł, żeby placówka się rozwijała w innym miejscu o większych zasobach i standardzie, jest dobry. Natomiast lokalizacja może budzić wątpliwości. Być może jak my się wykażemy, że jesteśmy w tym co robimy dobrzy i jeżeli te zasoby będą takie na miarę potrzeb tych osób korzystających z pomocy, to wtedy myślę, że jest to do pogodzenia. Aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że wiele osób będzie przeciwnych temu ze względu na miejsce. Każdy by chciał, żeby była placówka w mieście powiatowym, gdzie jest łatwiejszy dostęp.

Budynek Szkoły Branżowej I stopnia w Radlinie wymaga prac remontowych, ich koszt oszacowano na 6 milionów złotych. Zarząd powiatu wodzisławskiego postanowił o środki ubiegać się w ramach kolejnego rozdania z Polskiego Ładu. Gdyby poradnia miała zostać w Wodzisławiu, konieczne byłoby wybudowanie nowego obiektu, a to dużo większy wydatek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj