Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Poranny gość Radia 90: Piotr Kuczera

Facebook Twitter

Wybory prezydenckie trzeba przełożyć, zdrowie i bezpieczeństwo to priorytet - mówił w porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Samorządowiec który przewodniczący Śląskiemu Związkowi Gmin i Powiatów wystosował apel do premiera, by przełożyć planowane na 10 maja wybory prezydenckie:

Mamy taki dylemat rzeczywiście. Czy władza? Czy zdrowie i bezpieczeństwo? Ja stawiam na zdrowie i bezpieczeństwo. Nie może być tak, że samorząd z jednej strony od kilku dni apeluje, gdzie się tylko właściwie da, komunikat wysyłamy zostań w domu, a z drugiej strony mam zaprosić blisko 800 osób, by uczestniczyli w ciągu najbliższych 2-3 tygodni w spotkaniach komisji wyborczych. By przechodzili szkolenie, jak zorganizować wyroby i prawdopodobnie drugie szkolenie, w jaki sposób zabezpieczyć siebie i wyborców przed koronawirusem.

W Rybniku uprawnionych do głosowania jest 105 tysięcy złotych, w komisjach wyborczych zasiąść musi ponad 800 osób. Jak wyliczyły władze Rybnika tylko I tura wyborów prezydenckich w Rybniku to koszt ponad 600 tysięcy złotych:

Jeżeli to mają być wybory gdzie jest wyborca również zabezpieczony, to potrzebujemy długopisy jednorazowe, w ilości tyle, ile mniej więcej wyborców czyli około 100 tysięcy, podobnie rękawiczki, podobnie maseczki. Jeżeli te warunki mają być sterylne do tego żele antybakteryjne, preparaty dezynfekujące. Ja zwracam uwagę, że dzisiaj pierwsza linia walki, pierwsza linia frontu to tak naprawdę szpitale, przychodnie czyli te miejsca, które powinny mieć poczucie , że ten materiał dla nich na pewno jest zabezpieczony. A ja mam się dzisiaj zajmować poszukiwaniem tego typu środków w całej Polsce, gdzie wiemy, że są trudności z zakupem. Zdaje się, że pomylono fronty.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2021