Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Porozumienia Jastrzębskie – co znaczą dla młodych ludzi? Czy warto uczyć się historii? [WIDEO]

Facebook Twitter

Czy młodzi ludzie wiedzą, że wolne weekendy to efekt Porozumienia Jastrzębskiego? Jak młodzież spędza ten wolny czas, który wywalczyli dla nich górnicy strajkujący w 1980 roku? Czym dla nich jest wolność? Pytaliśmy o to na ulicach Jastrzębia-Zdroju.

Mateusz Szczepara

Dla mnie wolność to po prostu wolność słowa. (…) Mieć prawo do wyboru. (…) Wolność poruszania się. Wolny czas spędzam z rodziną, z przyjaciółmi, w wolnym czasie poznajemy się. (…) Nie wiedziałem, że wolne weekendy to efekt Porozumienia Jastrzębskiego, to dziękujemy! (…) To wolne to fajna alternatywa.

Historyk Mateusz Szczepara przekonuje, że młodych ludzi trzeba uczyć historii i przypominać im wydarzenia z przeszłości:

Ja osobiście uważam, że żyjemy bardzo szybko i powinniśmy wracać do historii. Historia uczy jak się zachować, nic nie jest nam dane na wieczność, więc może przyjść taka chwila, że młode pokolenia będą musiały wrócić do historii, zobaczyć jak sobie z pewnymi sprawami poradzili dziadkowie i nasi rodzice. Porozumienia Jastrzębskie, które były jednymi z czterech, są bardzo istotne dla Polaków i górników. Ja bym zaczął od tego, żeby młodzi pytali swoich rodziców i dziadków jak z perspektywy czasu, którzy przeżyli zmieniło się ich życie. Jak postrzegają te wydarzenia teraz i jak czuli je wcześniej.

W szkole niewiele czasu poświęca się historii najnowszej:

Ja też pamiętam, że historia nie była takim przedmiotem, na który zwracano uwagę, dosyć szybko się przechodzi historię w szkołach. Historia uczy jak się zachować i my Polacy powinniśmy wracać do historii. Młode pokolenie również, bo to pomaga rozwiązywać problemy. Nawet teraz w czasie pandemii w historii Polski znajdziemy dużo odpowiedzi, dużo wskazówek, dlatego zachęcam młodych ludzi, żeby sami szukali odpowiedzi na ważne pytania. (…) Łatwiej im będzie, jak będziemy tę historię jakoś medialnie przekazywać, żeby skłonić ich do zainteresowania się pewnymi wydarzeniami. Ja uważam, że młodzi ludzie nie powinni bać się pytać – dziadków, rodziców, kolegów, bo mogą dowiedzieć się wielu rzeczy, których historycy nie zdążyli jeszcze opisać.

Chcesz wiedzieć więcej na temat Porozumień Jastrzębskich? Kliknij TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj