Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Potężne zbiorniki na wodę powstaną pod parkingiem w Rydułtowach. Mają chronić przed powodzią [WIDEO]

Facebook Twitter

Powódź błyskawiczna - tym terminem określa się szybkie zalanie trenów niżej położonych. Niewątpliwie, to co się zdarzyło 13 maja ubiegłego roku w Rydułtowach, można nazwać właśnie takim określeniem.

Nawalny deszcz, który nieustannie trwał przez blisko godzinę, spowodował, że studzienki kanalizacyjne przebrały, woda z impetem wylewała się z kratek. Olbrzymie ilości wody zalewały znajdujące się w niecce okolice m.in. ulicy Ofiar Terroru. Mówi burmistrz Rydułtów:

Marcin Połomski: Bardzo dużo wody spadło w jednej części Rydułtów, ta woda spływała w rejony niższe, wyrządzając przez to dużo szkód. Mimo, ze po 1997 roku w Rydułtowach powstały pewne zabezpieczenia przeciwpowodziowe to okazało się w zeszłym roku, że te zabezpieczenia nie są w stanie pomóc miastu przy tak nawalnym deszczu, który miał miejsce rok temu.

Radio 90: Trudno też przewidywać jak duże będą opady…

Marcin Połomski: Tak, bardzo trudno to przewidywać. Widzieliśmy to później, po zachodniej Europie, gdzie woda wyrządziła jeszcze większe szkody. Obserwując te poruszanie się wody, sposób zalewania miasta, wymyśliliśmy pewne zabezpieczenia, które mogą nam pomóc ograniczyć te szkody.

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie miasta przed naporem wody ma być rozbudowa i pogłębienie istniejącego już suchego zbiornika „Barbara”, a także budowa podobnych w innej części miasta:

Marcin Połomski: Rok temu ten zbiornik przelał się, tej wody było aż tak dużo, że jest potrzebny jeszcze jeden zbiornik, który pomoże tym dwóm zbiornikom przytrzymać tę wodę, aby ta woda mogła spokojnie do Nacyny odpływać. Chcemy w tej okolicy wykonać trzeci zbiornik, który pomoże zretencjonować tę wodę. Jednym z elementów jest dodatkowy zbiornik przy zbiornikach Barbary, kolejne elementy to także pewna forma zbiorników, które pomogą retencjonować wodę. (…)

W Rydułtowach wodę chcą także retencjonować w ścisłym centrum. Gdzie? Pod ziemią. Powstanie innowacyjne rozwiązanie nieopodal urzędu miasta:

Marcin Połomski: To retencjonowanie wody już pod istniejącymi parkingami w formie zamkniętych zbiorników, wszystko po to, aby przytrzymać tę wodę, która płynie naturalnie w niższe miejsca, czyli na ulicę Ofiar Terroru, chcemy ją przytrzymać, aby ta ulica nie była zalewana właśnie tymi wodami spływającymi z okolic rynku czy z okolic ulicy Bohaterów Warszawy i Plebiscytowej. To są zbiorniki zaplanowane pod parkingami przy Fryderyka Chopina i pod parkingiem na przeciwko urzędu, które tez w formie skrzyni będą mogły retencjonować spływającą wodę deszczową.

Inwestycja ma pewne finansowanie. Z Polskiego Ładu otrzymano promesę w wysokości 15 milionów złotych. Kwota ta stanowi 85% kosztów kwalifikowanych planowanej inwestycji.

Zobacz film sprzed roku:

Zalane drogi w Rydułtowach

Zalane drogi po nawałnicy w Rydułtowach

Opublikowany przez Radio 90 Czwartek, 13 maja 2021

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024