Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Potrafisz rozpoznać sygnały alarmowe? Sprawdź [materiał partnera]

Facebook Twitter

Jakie sygnały alarmowe obowiązują obecnie na terenie naszego kraju? Przed czym mają nas ostrzegać? O tym teraz będzie mowa w Radiu 90. Bo jak się okazuje, mało kto z nas potrafi rozpoznać sygnały alarmowe.

Nasza reporterka Monika Sokołowska rozmawiała z mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn:

Na terenie Polski obowiązują dwa rodzaje sygnałów alarmowych. Pierwszy z nich to „ogłoszenie alarmu”:

Określane jest sygnałem akustycznym modulowanym, wydawanym przez syrenę w okresie 3 minut. Do tych sygnałów alarmowych mogą być poprzez środki masowego przekazu, powtarzane trzykrotnie zapowiedzi słowne, które mogą wyglądać następująco: „uwaga, uwaga, uwaga ogłaszam alarm pożarowy. Płonie las w miejscowości Czerwionka, alarm jest ogłoszony od dnia…”. Do tego może być również wizualny sygnał alarmowy w postaci żółtego znaku w kształcie trójkąta lub czasami, w uzasadnionych przypadkach, inne figury geometryczne, które w jakiś sposób będą ostrzegały mieszkańców o tym zagrożeniu. To ogłoszenie alarmu może być poprzez środki masowego przekazu, czyli np. poprzez radio, ale również można wysłać w dane miejsce, w dany rejon zagrożenia jednostkę ochotniczej straży pożarnej czy straży miejskiej, która poprzez swoje środki łączności, czy też poprzez nagłośnienie zewnętrzne, taki komunikat przekaże

-wyjaśnia Adrian Strzelczyk, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach. Kolejnym rodzajem sygnału alarmowego jest „odwołanie alarmu”: to sygnał ciągły, trwający 3 minuty:

Również komunikat poprzez środki masowego przekazu, tylko że odwrotnie: o odwołaniu alarmu, o pożarze, tutaj już nie ma żadnych sygnałów wizualnych, alarmowych. Z doświadczenia wiem, że 99% przypadków, jeżeli ktokolwiek usłyszy syreny, przez aklamacje stwierdza: pali się, jest wypadek itd. Chciałbym uczulić i poinformować, że co najmniej dwa razy w roku województwo śląskie ćwiczy sygnały alarmowe, i te sygnały są wtedy nadawane i informacja o rodzaju sygnału 24 godziny przed jego nadaniem jest wywieszana na stronie internetowej każdego urzędu w województwie śląskim- my również ćwiczymy. Wtedy wszystkie syreny alarmowe są uruchamiane. Mamy tych syren 11. 10 syren alarmowych jest na budynkach ochotniczej straży pożarnej, mamy jedną syrenę miejską i ten sygnał jest nadawany.

Adrian Strzelczyk, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny

Test syren alarmowych w Czerwionce-Leszczynach zawsze wykonywany jest 1 sierpnia o godzinie 17:00. Oprócz sygnałów są jeszcze komunikaty ostrzegawcze:

To są komunikaty, które mogą być przekazywane w tym momencie tylko poprzez środki masowego przekazu albo poprzez służby, siły i środki, o których wspomniałem wcześniej. Mamy trzy takie komunikaty. To jest: uprzedzenie o zagrożeniu skażeniami, uprzedzenie o zagrożeniu zakażeniami i uprzedzenie o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska. Komunikaty ostrzegawcze, podobne jak w przypadku tych, o których powiedziałem wcześniej: trzykrotne powtarzanie informacji o tych zdarzeniach, a przy odwołaniu zupełnie odwrotnie. Każdorazowo jednak bym uczulił szanownych państwa, że w momencie, jeżeli te syreny się odezwą i to nie są pojedyncze syreny a kilka lub wszystkie na raz, to należałoby załączyć radio, włączyć telewizor i zapoznać się z ewentualnymi ostrzeżeniami, które przez te środki masowego przekazu zostaną państwu przekazane.

Niepokojące jest to, że wielu mieszkańcom przeszkadza syrena ochotniczej straży pożarnej. Zwraca na to uwagę Grzegorz Swinka z OSP w Leszczynach:

Są dziś sposoby na to, żeby naszych ochotników, strażaków poinformować o tym w sposób bezgłośny, bo mamy różnego rodzaju: czy to powiadamianie SMS-em, czy powiadamianie telefonem, czy jest to remiza. Zwróćcie państwo uwagę, że bardzo często się zdarza w przypadku np. pożaru, że dzwonią osoby, które są świadkami z zewnątrz. Ta wrzeszcząca wniebogłosy straż pożarna- czyli ten sygnał – ma za zadanie obudzić nas, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Zdajcie sobie państwo sprawę z tego, że jak was obudzi sygnał- obrócicie się na drugą stronę i zaśniecie – my musimy dojechać do straży, musimy zajechać na miejsce, zrobić co do nas należy. Musimy wrócić i zabezpieczyć straż na następne działania i dopiero wtedy wracamy do domu.

Grzegorz Swinka, Ochotnicza Straż Pożarna w Leszczynach

Adrian Strzelczyk dodaje:

Pamiętajmy o tym, że ten sygnał może tyczyć nas, że my niekoniecznie musimy wiedzieć, że blok się pali, a my w nim mieszkamy. Być może to są dwie kondygnacje niżej albo wyżej- my tego nie wiemy. Jeżeli słyszycie państwo sygnał akustyczny, alarmowy- on jest dosyć długi. Rozejrzyjcie się wokoło, popatrzcie, co możecie zrobić. To zawsze jest sytuacja jakiegoś zagrożenia, to może dotyczyć każdego z nas.

Wszystkie informacje na temat bezpieczeństwa znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny w zakładce „Informacje dla mieszkańców”, tam znajdziecie „Bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe”.

Wszystkie informacje dotyczące bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w gminie Czerwionka-Leszyczyny: TUTAJ.

Kontakt

Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny

  • w każdy poniedziałek od 7.30 do 17.00,
  • od wtorku do czwartku w godzinach 7.30 do 15.30,
  • w piątki od 7.30 do 14.00.

Adres

  • ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny
  • tel.: 32 429 59 11, 32 431 17 60

Jak dojechać

Wprowadzenie numeru alarmowego 112 nie wyłączyło pozostałych numerów alarmowych do służb ratunkowych: 997 – Policja, 998 – Państwowa Straż Pożarna, 999 – Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Pozostałe numery alarmowe funkcjonujące w Polsce

  • 987 – centrum zarządzania kryzysowego
  • 991 – pogotowie energetyczne
  • 992 – pogotowie gazowe
  • 993 – pogotowie ciepłownicze
  • 994 – pogotowie wodno-kanalizacyjne
  • 995 – Komenda Główna Policji – system Child Alert
  • 996 – Centrum Antyterrorystyczne

Inne numery do służb powołanych do niesienia pomocy

  • 986 – straż miejska (nie we wszystkich miastach)
  • 19 115 – Miejskie Centrum Kontaktu (dla Miasta Stołecznego Warszawy)
  • 116 000 – numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci (Fundacja ITAKA)
  • 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
  • 116 123 – Kryzysowy Telefon Zaufania (Instytut Psychologii Zdrowia)
  • 601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (MOPR i WOPR)
  • 601 100 300 – numer ratunkowy w górach (GOPR i TOPR)
  • 800 702 222 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (Fundacja ITAKA)
  • 22 668 70 00 – Niebieska Linia, ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj