Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiat cieszyński chce przejąć Muzeum Kossaków

Facebook Twitter

Powiat cieszyński chce przejąć majątek należący do Fundacji im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Uchwałę w tej sprawie na ostatniej sesji podjęli radni. Chodzi o Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej, spichlerz oraz teren tzw. Nowego Parku.

fot.www.powiat.cieszyn.pl

Fundacja, którą stworzyły dzieci i wnuki Zofii Kossak, już w ubiegłym roku zastanawiała się nad ogłoszeniem upadłości:

Doszliśmy do wieku, że niemożliwe jest żonglowanie między Anglią czy Szwajcarią a Górkami. Nas nie stać, żeby zatrudniać tutaj menadżerów. Rozwój stanął w 2010 roku. Szukamy jakieś instytucji, która by przejęła to wszystko, muzeum, całą otoczkę tych działań kulturalnych z zapleczem schroniska, które pozwala, żeby profesorowie, którzy przyjeżdżają na konferencje mieli miejsce na nocleg.

-mówiła mieszkająca w Anglii wnuczka pisarki, Anna Fenby Taylor, która przyjechała do Górek Wielkich w 2019 roku z okazji 130 rocznicy urodzin swojej babci. O przyszłości tego miejsca powiat cieszyński będzie decydował wspólnie z gminą Brenna, ponieważ jej władze zadeklarowały chęć uczestniczenia w tworzeniu Centrum Edukacyjno-Kulturalnego u Kossaków:

To miejsce w Górkach Wielkich cieszy się dobrą renomą, od wielu lat fundacja im. Zofii Kossak prowadzi bardzo ambitny program. Wszystkie imprezy organizowane w tym miejscu, były na najwyższym poziomie z udziałem artystów wyższej klasy. W ogóle całe przedsięwzięcie ma na celu utworzenie centrum kultury, tej kultury wyższej. Myślę, że czas festynów, czas disco polo, zakończyć należy, albo chociaż trochę ograniczyć

-mówi wicestarosta powiatu cieszyńskiego, Janina Żagan.

Majątkiem na początku zarządzać będzie Muzeum Śląska Cieszyńskiego:

Ponieważ wszystkie eksponaty dawno temu rodzina przekazała, a Muzeum Śląska Cieszyńskiego jest ich posiadaczem, teraz, do póki nie zostanie utworzona samodzielna instytucja kultury, to będzie zawiadywać całością. Mam nadzieję, że rozwój tego miejsca, które stwarza niesamowite możliwości i dysponuje ogromnym potencjałem, niektórzy mówią, że jest tam miejsce magiczne, to jest właśnie zadanie powiatu, żeby to było centrum kultury i edukacji, tradycji, literatury i także może to być centrum oddziaływań patriotyczno-edukacyjnych związanych z prowadzeniem szkół w powiecie cieszyńskim.

Dodajmy, że co roku fundację imienia Zofii Kossak wspierają rzeźbiarze. Dochód ze sprzedaż rzeźb wykonanych podczas organizowanego w Górkach Wielkich pleneru rzeźbiarskiego zasila konto fundacji.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj