Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiat cieszyński ma uchwalony budżet na 2022 rok. Na co konkretnie przeznaczy pieniądze?

Facebook Twitter

Rada Powiatu Cieszyńskiego przyjęła budżet na 2022 rok. Nowa uchwała budżetowa została przyjęta jednogłośnie. To blisko 262 miliony złotych, w tym planowane dochody to 243 miliony i wydatki- 259.

Fot. powiat.cieszyn.pl

Deficyt wynosi ponad 16 milionów złotych i ma być finansowany m.in. z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i wolnymi środkami które pozostaną po rozliczeniu budżetu za 2021 rok:

Mieczysław Szczurek: Z takich głównych zadań, zadanie pt. Rozbiórka starego i budowa nowego mostu na Wiśle w Drogomyślu. Plan łączny to 10 milionów złotych. Rozbudowa drogi w Górkach Małych, plan łączny to ponad 7 milionów. Rozbudowa ulicy Lipowskiej- plan łączny to 4,5 miliona. Również przy robotach drogowych czy drogach przewidziano opracowanie ośmiu dokumentacji projektowych na modernizację dróg za łączną kwotę planowaną 900 tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o inwestycje, modernizację, remonty w oświacie jest to poprawa efektywności energetycznej ZST w Ustroniu i hali sportowej przy ZST w Cieszynie, na które powiat planuje wydać ponad 8 milionów złotych, dofinansowanie z Unii ma wynieść 6 milionów

– dodaje starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek.

Starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek. Fot. powiat.cieszyn.pl

W 2022 roku planowane są też inwestycje w pomocy społecznej:

Mieczysław Szczurek: Blisko 5 milionów złotych ma pochłonąć długo oczekiwana przez radnych i przez mieszkańców modernizacja obiektów WTZ w Drogomyślu, jak również DPS-u w Skoczowie i Pogórzu. Pozyskane dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska to ponad 3,5 miliona złotych

Fot. powiat.cieszyn.pl

Najwięcej wydatków pochłonie oświata:

Mieczysław Szczurek: To jest kwota nieomal 100 mln złotych. W dalszej kolejności niecałe 18%, czyli 46 milionów to jest pomoc społeczna. Kolejne 17%, drogi powiatowe 44 miliony i na samym końcu z tych głównych jest administracja- 19 milionów, czyli 7%.

Zadłużenie powiatu cieszyńskiego na koniec 2021 roku wynosiło ponad 12 milionów złotych, na koniec 2022 -go będzie poniżej 10 milionów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj