Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiat cieszyński stworzył Dom Samotnej Matki

Facebook Twitter

Dom Samotnej Matki powstał w powiecie cieszyńskim. W Pogórzu na terenie DPS-u pomoc znajdą kobiety z dziećmi oraz oczekujące potomstwa ale także ojcowie w trudniej sytuacji życiowej.

Dom Samotnej Matki
fot.powiat.cieszyn.pl

Utworzenie placówki pod nazwą Dom Samotnej Matki było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu państwa w wysokości ponad 1,5 mln zł. Całość kosztowała 2,5 mln.

Dom jest prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” z Cieszyna. Jest placówką całodobową, przeznaczoną dla 18 osób wymagających schronienia: matek i ojców z dziećmi, kobiet w ciąży oraz innych osób sprawujących opiekę prawną nad małoletnimi. Można tu znaleźć wsparcie specjalistyczne mające na celu przezwyciężenie sytuacji kryzysowej.

Dom Samotnej Matki. Jak się skontaktować?

Szczegółowe informacje można uzyskać się na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie link oraz pod nr tel. 33 47 77 119.

Uroczystego otwarcia, poprzez symboliczne przecięcie wstęgi, dokonali Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Marcin Chroszcz Dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Mieczysław Szczurek Starosta Cieszyński.

Dom Samotnej Matki

fot.powiat.cieszyn.pl

Myślę, że w przypadku Domu Samotnej Matki można już mówić o historii, dlatego że kilka lat trwały same starania o pozyskanie środków finansowych na ten ważny cel. Najpierw nie było planu, potem pojawiły się dalsze kłopoty i wreszcie w tym roku udało się cały projekt szczęśliwie zakończyć. Całkowity koszt wyniósł około 2,5 milionów zł, w tym półtora miliona zł pozyskaliśmy ze środków zewnętrznych, z budżetu Powiatu dołożyliśmy milion zł. Natomiast, jeżeli chodzi o sam obiekt, to jest w stanie zapewnić schronienie i opiekę 18 osobom. Myślę, że wszystkie osoby, które kiedykolwiek zetknęły się z sytuacjami związanymi z przemocą w rodzinie, doskonale wiedzą jak ważne jest, aby np. w środku nocy, kiedy osoba znalazła się w nagłej potrzebie uzyskania pomocy, znalazła natychmiast bezpieczne schronienie. Właśnie, głównie takim sytuacjom będzie służył nasz ośrodek, zapewniając opiekę w tym pierwszym, często bardzo najbardziej nerwowym i niepewnym czasie, gdy osoba w wyniku różnych sytuacji rodzinnych została zmuszona do szukania pomocy w takim ośrodku jak nasz

– mówi Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński.

Dom Samotnej Matki

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024