Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Powiat raciborski ma budżet na 2019 rok

Facebook Twitter

Uchwalili go na ostatniej, ubiegłorocznej sesji radni. Dochody zaplanowano w wysokości ponad 140 milionów złotych, a wydatki to nieco ponad 143 miliony złotych. To budżet, w którym oprócz zadań bieżących, powiat chce zrealizować kilka ważnych inwestycji.

Fot. powiatraciborski.pl

Pierwsza to zakup dla PKS-u 10 nowych niskoemisyjnych autobusów. Mówi starosta raciborski Grzegorz Swoboda:

Na chwilę obecną baza PKS-u liczy 66 samochodów, chcielibyśmy zmodernizować bazę, aby przede wszystkim zapewnić lepszy komfort mieszkańcom, jeśli chodzi o bezpieczne podróżowanie na terenie powiatu. (…) Chcielibyśmy, aby autobusy spełniały odpowiednie normy dotyczące niskiej emisji, te zadanie przewidziane jest na około 7,5 miliona złotych, a rozłożone na dostawę w przeciągu 2 lat.

W przyszłorocznym budżecie znalazły się także inwestycje drogowe – dodaje starosta Swoboda:

Drogi to przede wszystkim Kościuszki, Łąkowa. Czekała na remont, jednak ze względu na zbyt wysokie oferty po rozstrzygnięciu przetargu nie została zrealizowana. Dostosowaliśmy kosztorysy inwestorskie do właściwego poziomu. Jesteśmy przekonani, że uda się w styczniu już ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę. Średnia przepustowość to około 14 tys. samochodów na dzień, a to mówi samo za siebie. Ważna jest ta droga zarówno dla samego powiatu, jak i dla Raciborza. Uzyskaliśmy dofinansowanie do tego zadania w wysokości 3 milionów złotych, jestem też po spotkaniu z Prezydentem Polowym, kwota ta została podzielona po 50%.

Powiat będzie starał się także o dotacje na inne inwestycje drogowe w Rudyszwałdzie i w Jastrzębiu, w gminie Rudnik:

Rudyszwałd to droga, która łączy stronę polską z czeską, jest bardzo mocno oblegana zarówno przez naszych rodaków, jak i przez mieszkańców Czech, droga jest w bardzo złym stanie. Jeśli się uda pozyskać środki, to również tą drogę chcielibyśmy realizować. Droga Jastrzębie to droga w gminie Rudnik, gdzie trwają prace, jeśli chodzi o wymianę kanalizacji. Zaplanowana była w tym roku, jednak ze względu na przeciągającą się procedurę, którą organizowała gmina Rudnik, inwestycja została przeniesiona na rok 2019. Myślę, że czeka nas szereg wyzwań, jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, ale mam nadzieję, że uda się pozyskać na ten cel środki zewnętrzne. 

Do najważniejszych wyzwań tegorocznego budżetu Starosta Swoboda zalicza także zbilansowanie kosztów związanych z funkcjonowaniem raciborskiego szpitala oraz wprowadzeniem dwóch roczników: ostatnich klas gimnazjów i ostatnich klas szkół podstawowych do szkół średnich.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj