Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiat raciborski pustoszeje, tak mówi ranking. Mieszkańców ubywa. Sprawdzamy czy to prawda czy mit…

Facebook Twitter

Główny Urząd Statystyczny alarmuje: ubywa Polaków. Z opublikowanych danych wynika, że w porównaniu do 2021 roku jest nas mniej o 357 tysięcy 309 osób: to tak, jakby z powierzchni kraju zniknęło miasto większe niż Bydgoszcz. Mieszkańców jest coraz mniej.

mieszkańców

Coraz mniej mieszkańców. Racibórz także pustoszeje

W czołówce powiatów, które pustoszeją, znalazł się powiat raciborski. Zapytaliśmy raciborzan, czy statystyki mówią prawdę. Czy rzeczywiście obserwują, że ubywa mieszkańców i jak mieszka się w Raciborzu i okolicy:

Mieszka się dobrze, nie ma co narzekać, jest nowy klub, otworzyli ostatnio, jest się gdzie pobawić

Można do parku zamkowego iść, pozwiedzać. Jest plac zabaw, siłownia. Można zamek pozwiedzać. Na terenie zamku też można pochodzić.

Opuszczają, opuszczają. Przede wszystkim wyjeżdżają za pracą, za dobrą pracą, dobrze płatną pracą. Młodzież zawsze szuka czegoś innego. Gdzieś tam zagranica ich bardziej ciągnie. A czy tam jest faktycznie lepiej? Ciężko mi powiedzieć. Ja mieszkam tu ponad 30 lat i mi ogólnie się mieszka dobrze. Nie mogę powiedzieć, żeby mi czegoś brakowało.

– usłyszała Monika Sokołowska.

mieszkańców

Dawid Wacławczyk wiceprezydent Raciborza

Podchodzę do statystyk z pewnym dystansem, ale to nie zwalnia nas z odpowiedzialności, by starać się przekonać mieszkańców, by zostali w Raciborzu. Trzeba stwarzać im do tego, jak najlepsze warunki

– komentuje dane Głównego Urzędu Statystycznego, Dawid Wacławczyk, zastępca prezydenta Raciborza:

Dawid Wacławczyk: Jest to oczywiście problem, natomiast budujemy nowe mieszkania. W tej chwili 120 mieszkań na ulicy Łąkowej, rozbudowujemy żłobek. Jeden nowy żłobek w tej kadencji wybudowaliśmy zupełnie od podstaw. I to jest ruch, którego nie było przez kilkadziesiąt lat w Raciborzu, a w tej chwili kolejne środki, 3,5 miliona z programu „maluch plus” pozyskaliśmy na rozbudowę i unowocześnienie istniejącego żłobka na ulicy Słonecznej o kolejne 70/80 miejsc. To jest mniej więcej tyle, ile w tej chwili dzieci czeka w kolejce do tego miejskiego żłobka. To są takie usługi i to są te narzędzia, z których miasto może korzystać, czyli budowa mieszkań, zapewnienie miejsc w żłobkach, ciekawa propozycja kulturalna, jakieś start-upy biznesowe.

Wierzę, że dialog z mieszkańcami i wsłuchiwanie się w ich potrzeby, też przyniesie efekt i że będą chcieli tu zostać

– dodaje zastępca prezydenta.

Dawid Wacławczyk: Czują się ważni, to też ma wpływ na decyzję, czy chcemy żyć w tym mieście, czy nie. Nie przypominam sobie, żebym odrzucił jakąś inicjatywę, która wychodzi od mieszkańców, od organizacji sportowych czy kulturalnych. Jasne, że trzymają nas finanse, ale bardzo wiele rzeczy udaje się zrobić bez finansów albo przy zawiązaniu jakiejś takiej współpracy między urzędem a daną organizacją. Oprócz tego oczywiście staramy się wzbogacać naszą ofertę kulturalną. Wydaje mi się, że staramy się z tych naszych narzędzi, którymi dysponujemy, korzystać dobrze albo przynajmniej optymalnie.

W Polsce jest 314 powiatów. W 2022 roku aż 275 z nich odnotowało spadek liczby mieszkańców.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj