Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiat wodzisławski: Leszek Bizoń na czele, ale są nowi członkowie zarządu

Facebook Twitter

Szpital i pomoc społeczna. To priorytetowe obszary dla nowego zarządu powiatu wodzisławskiego. Jak wiecie z naszych wiadomości, na czele pozostał Leszek Bizoń, zmienili się jego współpracownicy.

powiat wodzisławski

Powiat wodzisławski nie zmienia starosty, ponownie został nim Leszek Bizoń

Przypomnijmy, że wicestarostą jest Barbara Chrobok, a etatowym członkiem zarządu Arkadiusz Skowron. Wspierają ich nieetatowi członkowie zarządu: Barbara Magiera i Marek Hawel. Starosta powiatu wodzisławskiego będzie nadzorował funkcjonowanie szpitala. Lecznicę czekają zmiany.

Leszek Bizoń: Sytuacja w szpitalu się nie zmieniła. Dalej jest bardzo ciężka, mówiąc delikatnie. U nas w tej chwili całość działań powinna być skupiona na jednym, aby usprawnić czy stworzyć takim dynamicznym ośrodkiem, może mniejszym, może nieobsługującym tylu pacjentów, ale jeden szpital w Wodzisławiu. I to, co można przenieść do Wodzisławia, tak, żeby ten szpital funkcjonował dobrze. Uważam, że ta walka powinna z naszej strony być skierowana głównie na poprawę efektywności i poprawę warunków w naszym szpitalu i stworzenie jak najlepszych warunków zarówno dla tych, którzy pracują w szpitalu, ale przede wszystkim dla pacjentów naszego szpitala.

Starosta Leszek Bizoń (w środku)

Nowy zarząd powiatu wodzisławskiego będzie realizował przyjęty jeszcze w poprzedniej kadencji plan naprawczy szpitala, po wprowadzeniu ewentualnych korekt. W budynkach po szpitalu w Rydułtowach ma zostać zorganizowana pomoc dla seniorów, rehabilitacja, a w czasie remontu nowej siedziby działać tymczasowo będzie tam Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Leszek Bizoń będzie w tej kadencji nadzorował również pracę sekretarza i skarbnika, m.in. wydziały zarządzania kryzysowego, obywatelski i informacji niejawnych, gospodarki nieruchomościami, geodezji. Podlegać mu bezpośrednio będzie Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów i Powiatowy Zarząd Dróg. Samą komunikacją, czyli drogami powiatowymi i transportem na terenie powiatu zajmować będzie się wicestarosta Barbara Chrobok. Przed nią wyzwanie, jak ułożyć siatkę połączeń, by np. dowieźć uczniów do szkół. Barbara Chrobok będzie również zajmować się oświatą.

Barbara Chrobok: Jestem pełna optymizmu dlatego, że zasiadając za każdym razem do stołu mamy to samo stanowisko. Jeśli człowiek nie musi marnować kilku godzin na docieranie się i kilku godzin na zmianę tego stanowiska u kolegi, koleżanki, starosty, wicestarosty, tylko wszyscy mówią jednym głosem. To ja mówię, jeśli z naszych planów uda się nam zrealizować 20%, to naprawdę możemy być dumni i możemy się cieszyć. Natomiast poprzeczkę sobie stawiamy bardzo wysoko z panem starostą. I tak jak mówię, dla mnie to jest niesamowite, że ja mam partnera i myślę, że starosta ma partnera we mnie i również w pozostałych członkach, żeby pchać wózek do przodu i to wprawdzie pod górę, ale z efektem.

Powiat wodzisławski: Leszek Bizoń na czele, ale nowi członkowie zarządu

Wicestarosta będzie również zajmować się np. pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych, będzie nadzorować pracę wydziału promocji i kultury i Powiatowego Urzędu Pracy. Czasy dla samorządu są trudne, bo brakuje pieniędzy i w tej kwestii lobbować chce nieetatowy członek zarządu powiatu wodzisławskiego, Marek Hawel.

Marek Hawel: Mamy poważne dziury budżetowe – wszyscy. Dlatego liczymy na to, że rząd zmieni swoje podejście do finansowania samorządów, co pozwoli nam też na inne planowanie. Bo dzisiaj chyba każdy rozumie, że samorządy są niedofinansowane. Ta dziura jest większa lub mniejsza, więc z tym jako zarząd będziemy się też borykać, dopóki ktoś nam nie dołoży po prostu pieniędzy. My chcemy tylko to, co mieliśmy, czyli udział w podatkach na poziomie, jaki mieliśmy, bo on jest znacznie obniżony z powodu zmian podatkowych. I powiem, że nie wytrzymamy tego dłużej jako samorządy, nie tylko powiat, ale i miasta mają poważne kłopoty finansowe. I to jest poważny problem dla zarządu, bo sami państwo rozumieją, że wszystko się zaczyna i kończy jednak na finansach.

Marek Hawel do priorytetów dorzuca też Drogę Główną Południową, a Barbara Magiera, podkreśla współpracę z poszczególnymi gminami. Ochrona środowiska, przychodnie i apteki, wydział zdrowia i polityki społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, DPS-y i piecza zastępcza to obszary, w jakich działać będzie Arkadiusz Skowron.

Arkadiusz Skowron: Przejmuje po panu staroście pomoc społeczną, więc chce rzeczywiście kontynuować te działania, które były do tej pory. To już logika wskazuje na to, że dotyczy to Rydułtów, a ja jestem mieszkańcem Rydułtów. Pan starosta zrobił to z pełną premedytacją. Powierzyli mi takie zadanie, żeby ewentualnie te kierunki połączyć i w jakikolwiek sposób zrealizować. Ja też miałem wpisane w swój program wyborczy, że rzeczywiście stary szpital rydułtowski wymaga zmian i to organizacyjnych, i nowych kierunków. Więc tu się też wpisuje to, co myśmy w ramach kampanii wyborczej obiecali mieszkańcom.

Nowy zarząd powiatu wodzisławskiego został wybrany po ostatnich wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024