Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiat Wodzisławski: Marklowice jako jedyne nie otrzymała ani grosza z RFIL

Facebook Twitter

Marklowice jako jedyne z powiatu wodzisławskiego nie otrzymały ani grosza z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Samorządowcy starali się o dofinansowanie dwóch projektów. To budowa windy w budynku urzędu gminy oraz dokończenie remontu ulicy Goplany.

W sumie Marklowice liczyły na 900 tysięcy złotych rządowego wsparcia. Tymczasem nie dostały nic, podczas gdy pozostałe gminy powiatu 25 mln złotych.

Mieszkańcy są rozgoryczeni i rozczarowani

– przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką wójt Marklowic, Tadeusz Chrószcz:

Nasi mieszkańcy z którymi rozmawiałem i mówiłem, że windy prawdopodobnie nie będzie, komentarz był taki, że mieszkańcy Marklowic są bardzo potrzebni wtedy, kiedy trzeba szybko zorganizować korespondencyjne wybory i trzeba sprawnie to wszystko przeprowadzić, natomiast jak trzeba parę groszy dołożyć, to nie ma. Takie jest zdanie mieszkańców, to nie jest moje zdanie. Jesteśmy jedyną gminą w powiecie, dla której zabrakło pieniędzy w sytuacji, gdy inne gminy nie dostały po kilkaset tysięcy, tylko dostały miliony. My oczywiście nie chcemy żałować tych pieniędzy innym gminą, bo wiadomo, że każda gmina duże potrzeby inwestycyjne.

Dla wielu gmin niejasne są kryteria przyznania środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dlatego też samorządy wnioskują do premiera o informację publiczną na temat zasad podziału pieniędzy, domagając się też transparentności przy podziale kolejnej transzy środków funduszu.

Będziemy dalej składali te projekty

– zapowiada wójt Chrószcz:

Kryteria podziału budzą szalone kontrowersje (..). My na pewno złożymy pierwszy projekt bardzo potrzebny, sygnalizowany przez starszych mieszkańców, mianowicie zabudowę windy w budynku w budynku urzędu gminy. Tu nie chodziło o samą prostą zabudowę windy, ponieważ wraz z tym projektem wyszła konieczność przebudowy praktycznie znacznej części urzędu ze względu na przepisy pożarowe. Drugi projekt to był strategiczny odcinek drogi, który od dłuższego czasu realizujemy etapami, ponieważ jest bardzo drogi i nie możemy go zrobić, chodzi o ulicę Goplany.

Nowy nabór wniosków do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rozpoczął się 10 grudnia i potrwa do 28 grudnia.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj