Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiat wodzisławski też bez wsparcia województwa na komunikację. Podwyżek biletów – na razie – ma nie być

Facebook Twitter

Cztery powiaty w województwie śląskim bez dofinansowania na komunikację na swoim terenie. Jak wiecie z wiadomości Radia 90, oprócz Cieszyna, wnioski samorządów na dopłaty to kursów nie zostały uwzględnione także w Żywcu, Kłobucku, ale i Wodzisławiu Śląskim.

fot.www.powiatwodzislawski.pl

Z całą pewnością nie jest to miła i dobra informacja, wypada się nam pogodzić z tym, jakie były zasady dzielenia tych pieniędzy, ale nie mamy sobie nic do zarzucenia. Wniosek był dobrze przygotowany

– mówi Wojciech Raczkowski, rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Przyznaje on, że komunikacja powiatowa nie jest traktowana priorytetowo, pierwszeństwo w dostępie do pieniędzy mają wnioski składane przez gminy.

Wojciech Raczkowski: Zostaliśmy uwzględnieni na liście rezerwowej i uzyskaliśmy zapewnienie, że jak tylko znajdą się jakieś dodatkowe środki, to w miarę możliwości zostaną one nam przekazane. Ja myślę, co najważniejsze ze strony powiatu i gmin, które wspólnie z nami organizują wodzisławską komunikację powiatową, a co istotne dla mieszkańców to, tak na gorąco aktualnie nie planujemy likwidacji żadnych z linii. Nie planujemy również wprowadzenia podwyżek cen biletów, oczywiście przyglądamy się rozkładowi, być może nastąpią tutaj jakieś ruchy związane z ograniczeniem liczby kursów z ich racjonalizacją.

Podwyżek biletów i cieć w kursach na razie nie będzie, jednak jak zaznacza Raczkowski, na luty zapowiedziane jest spotkanie samorządu powiatowego z przedstawicielami gmin. Wówczas być może zapadną inne decyzje, bo 3.4 miliona złotych, na które wnioskował powiat, teraz będzie trzeba pokryć z innych źródeł.

Wojciech Raczkowski: Dlatego, że w tej chwili będzie potrzebna decyzja wszystkich podmiotów, które wspólnie z nami tę powiatową komunikację współorganizują, czy i w jakim zakresie samorządy biorą ciężar tego niedofinansowania powiatowych przewozów pasażerskich na siebie. Inne aspekty to są działania, które pan starosta Leszek Bizoń podjął. Z jednej strony w najbliższym czasie zamierza spotkać się ze starostami pozostałych powiatów, które również nie otrzymały dofinansowania, aby temat omówić i wypracować, być może wspólne stanowisko.

Jak zaznacz Raczkowski –

Brak kursów to spore utrudnienia dla mieszkańców, bo komunikacja powiatowa w wielu miejscowościach pełni równocześnie rolę komunikacji gminnej.

Wojciech Raczkowski: Na terenie gminy Godów, Gorzyce, Lubomia nie chcielibyśmy tutaj samodzielnie podejmować jakichś decyzji. Po to ma być to spotkanie w gronie tych wszystkich udziałowców w cudzysłowie tej komunikacji powiatowej i wspólne stanowisko co dalej. Ale na dzisiaj starosta Leszek Bizoń przewiduje co najwyżej ograniczanie liczby kursów, nielikwidowanie poszczególnych linii.

Starosta Leszek Bizoń jest już też po rozmowach z parlamentarzystami. Jak zaznacza, to w ich gestii są zmiany legislacyjne, program wymaga zmian, które w tej chwili powodują, że komunikacja powiatowa w zestawieniu z innymi organizatorami transportu zbiorowego jest dopiero na szarym końcu i nie ma wielkich szans na dofinansowanie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj