Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powiatowa Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie już po raz 20, pierwszy raz z patronem [FOTO]

Facebook Twitter

Powiatowa Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami odbyła się już od dwóch dekad, ale po raz pierwszy ma swojego patrona. Nadano jej imię Tadeusza Skatuły, który zmarł w ubiegłym roku, w czasie tego właśnie wydarzenia.

Powiatowa Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami

To był wielki jubileusz. W Wodzisławiu odbyła się 20 już Powiatowa Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami imienia Tadeusza Skatuły. Na jej starcie stanęło kilkaset osób. Najpierw przy dźwiękach orkiestry uczestnicy przemaszerowali z flagą olimpijską, później nastąpiło zapalenie znicza olimpijskiego i wciągnięcie flagi na maszt. Po części oficjalnej rozpoczęła się rywalizacja w 15 różnego rodzaju konkurencjach. Olimpiada ma od tego roku nowego patrona – podkreślał starosta wodzisławski, Leszek Bizoń:

Leszek Bizoń: Wszyscy pamiętamy te tragiczne wydarzenie w ubiegłym roku, kiedy to po wystąpieniu pan starosta Tadeusz Skatuła, niestety tragicznie zmarł.. w trakcie tej olimpiady, na tym obiekcie. Zarząd Powiatu postanowił uczcić pamięć tego wybitnego samorządowca i od tej edycji, od tego roku olimpiada nosi imię Tadeusza Skatuły, który był bardzo zaangażowany, głęboko na sercu leżała mu pomoc i działania na rzecz właśnie osób z niepełnosprawnościami, dlatego myślę, że nazwanie tego wydarzenia, tej olimpiady jego imieniem jest ukłonem w jego kierunku i docenieniem tego, co w ciągu swojej działalności na rzecz tych ludzi zrobił.

20 lat temu jednym z pomysłodawców i organizatorów pierwszej olimpiady był Jarosław Michalczuk, wtedy kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach, obecnie emeryt

Jarosław Michalczuk: Pomysł był zrealizowany w międzynarodowym roku osób niepełnosprawnych. Wtedy naczelnik pani Donata Malińska mówi: „Jarek, trzeba by coś zrobić, zrób ty umiesz”. No i tak to się zaczęło. Pomyślałem, że należałoby zrobić jakieś współzawodnictwo rekreacyjno-sportowe, dlatego że taka forma daje możliwość zaistnienia, pokazania mocy, chęci walki  także niepełnosprawnych i także bardzo niepełnosprawnych. Była pierwsza olimpiada na stadionie Odry Wodzisław, Odra się w to mocno włączyła, my i Fundacja z Domu Pomocy Społecznej. Poszło. Teraz jest po raz dwudziesty.

To ważne wydarzenie dla naszych podopiecznych – mówiły Joanna Absalon z Warsztatu Terapii Zajęciowej numer 2 „Latarnia” w Rybniku i Agata Moroń z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Żorach:

Joanna Absalon: Bardzo fajne wydarzenie, bardzo fajna inicjatywa. Jeździmy tu już od kilkunastu lat i zawsze jest wszystko bardzo dobrze zorganizowane. Uczestnicy bardzo dobrze się bawią, realizują się tutaj. Integracja przede wszystkim i sport to zdrowie.

Agata Moroń: Bierzemy bardzo często udział w takich imprezach. Jest to dla nas bardzo mobilizujące. Rywalizacja tak naprawdę jest na samym końcu. Przyjeżdżamy tutaj z naszymi podopiecznymi tylko i wyłącznie po to, żeby nawiązywać nowe relacje, żeby się pobawić, żeby wyjść do ludzi i żeby ta rehabilitacja społeczna była po prostu w naszym codziennym życiu.

Uczestnicy olimpiady z którymi rozmawiał reporter Radia 90, Robert Krzyżaniak, byli zachwyceni:

Świetnie się dzisiaj bawimy, najbardziej mi się podoba jedzenie, ale nie tylko…

Ostatecznie wyniki rywalizacji nie były najważniejsze, wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Zobaczcie zdjęcia z 20  Powiatowej Olimpiada dla Osób z Niepełnosprawnościami imienia Tadeusza Skatuły.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024