Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powieś budkę dla jerzyka! Walka z komarami w Raciborzu

Facebook Twitter

Racibórz zachęca, by z komarami walczyć w sposób naturalny. Miasto od kilku lat podejmuje próby zmniejszania uciążliwości insektów poprzez zwiększenie populacji tych ptaków.

fot. raciborz.pl

Przy okazji prac termomodernizacyjnych miejskich budynków montowane są budki lęgowe dla tego gatunku. W ostatnich dwóch latach zamontowanych zostało ich już kilkadziesiąt. Teraz rusza z pilotażową akcją wieszania budek lęgowych dla jerzyków m. in. na blokach, kamienicach, budynkach użyteczności publicznej.

Jerzyki to objęte ścisłą ochroną ptaki

Bardzo wytrwali lotnicy, w locie łapią pokarm, piją, zbierają materiał na gniazdo, a nawet śpią. Zimują w Afryce Południowej, do Polski przylatują dopiero w maju, a odlatują już w sierpniu. Jerzyki to nasi sprzymierzeńcy w walce z uprzykrzającymi życie komarami i meszkami, których populacja znacznie wzrasta podczas upałów. Korzyści wynikające ze zwiększenia liczebności jerzyków, przełożą się na zmniejszenie liczebności tych owadów w mieście. Jeden jerzyk może ich zjeść w ciągu dnia dziesiątki tysięcy.

Jeśli jesteś zainteresowany pozyskaniem budki dla jerzyka, koniecznie zgłoś się do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta:

Zainteresowani akcją mogą kontaktować się z magistratem do wtorku (9.03.).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023