Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powitanie Nowego Roku w innych krajach

Facebook Twitter

Nowy Rok obchodzimy na całym świecie, jednak nie w każdym miejscu obchodzi się go tak samo.

Polacy bawią się już 31 grudnia, jednak w niektórych krajach Nowy Rok obchodzony jest w inne dni. Biorąc pod uwagę strefy czasowe, powitanie nowego roku odbędzie się aż 38 razy. Pierwsi świętowali mieszkańcy Republiki Karibati, Wysp Samoa i Tonga.

Czy wszystkie kraje witają nowy rok 1 stycznia 2020 roku?
Data ta jest wyznaczona przez kalendarz gregoriański, więc tego dnia świętować będzie tylko część świata. W Korei Północnej pierwszego stycznia rozpocznie się rok dżucze 109. Iran i Afganistan witać będą 1398 rok, Etiopia – 2013. Kraje które posługują się kalendarzem juliańskim min. Rosja, będą świętować w nocy z 13 na 14 stycznia, na na tradycyjnych małankach (imprezach noworocznych).

Chiny

fot. tookapic.pixabay

Chiński nowy rok przypada na 25 stycznia, jest on nazywany również świętem wiosny. To najważniejsza data w tamtejszym kalendarzu. W tym roku świętowanie zacznie się 24 stycznia (data ta jest ruchoma). Tradycyjnie Chińczycy obdarowują się tego dnia prezentami. Kolejnego dnia składają ofiary swoim przodkom oraz uczestniczą w miejskich korowodach. Chiny witać będą 4718 – rok szczura.

Bali

fot. innokurnia/pixabay

25 marzec, czyli dzień po marcowym nowiu księżyca – to data Hari Raya Nyepi (Nowego Roku). Tamtejsze obchody są bardzo mistyczne, odbywają się bowiem specjalne rytuały oczyszczania. Balijczycy wierzą, że Pan Piekła przed rozpoczęciem się wiosny, wysyła na wyspę demony. Buduje się tam papierowe figurki, których zadaniem jest wchłonięcie całego zła. Następnie zostają one spalone. Natomiast pierwszy dzień wiosny poświęca się na autorefleksję, przez tamtejszych mieszkańców dzień ten nazywany jest świętem ciszy. Balijczycy witać będą 1941 rok.

Tajlandia

fot. laydown /pixabay

W Tajlandii 13-15 kwietnia rozpoczyna się Songkran (nowy rok). Tajowie świętują również 1 stycznia- zresztą świata, jednak Songkran do dziś pozostaje dla nich najważniejszym narodowym świętem. Tajowie spotykają się ze swoimi rodzinami i odwiedzają świątynie. Z tym świętem wiążą się także pewne zwyczaje przypominające polski śmigus-dyngus.

Judaizm

fot.Ri_Ya/pixabay

18 września w 2020 roku rozpoczyna się Rosz ha-Szana, czyli judaistyczne święto. To czas kiedy Żydzi przed 2 kolejne dni oddawać się będą uroczystym obchodom. Będzie to czas modlitwy oraz zadumy. Święto te rozpoczyna okres pokuty – Jamim Noraim. Żydzi witać będą 5781 rok.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj