Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Powraca i ma się dobrze”. W Rybniku rozpoczęła się jubileuszowa 25. OFPA. Co w programie?

Facebook Twitter

Eliminacjami do konkursu krajowego rozpoczęła się w środę (22.09.) jubileuszowa 25 OFPA w Rybniku. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w tym roku z powodu pandemii odbywa się we wrześniu, a nie jak to zwykle bywało w lutym.

 OFPA powraca i ma się dobrze

– mówi w rozmowie z Arkadiuszem Żabką jeden z jurorów, Jarosław Wasik:

Jarosław Wasik: OFPA miała „fuksa” bo właściwie pandemia OFPI-e bardzo nie zaszkodziła, bo po pierwsze, odbyła się tuż przed pandemią, a teraz się odbywa, trochę przesunięta z problemami (…) bardzo się cieszymy, że jest OFPA, zwłaszcza że jest jubileuszowa i myślę, że sprawi, publiczności, która jest tutaj wierna, dużą radość.

Prócz Jarosława Wasika uczestników konkursu ocenia także Ewa Kornecka i Jacek Wójcicki, który przyznaje, że czeka na moment, w którym zostanie oczarowany przez któregoś z wykonawców:

Jarosław Wasik: Zobaczymy, co nas jeszcze oczaruje, zaskoczy i wgniecie w krzesło i w glebę. Ja czekam zawsze na takie momenty, żeby mnie coś pozytywnie, albo dziwnie zaskoczyło. Już miałem takie małe elementy, już po tych kilkunastu przesłuchaniach młodych, ale nie tylko młodych ludzi. Widzę, że tu moi rówieśnicy też tutaj startują, bardzo mi się to spodobało, że jednak ludzie lubią sobie zaśpiewać i wystąpić. Choćby tak dla „fanu”. To mi się podoba, że część ludzi nie wiąże z tym jakiś strasznych nadziei związanych z karierą, czy z budowaniem przyszłości, ale przyszło pokazać, zaprezentować swoją piosenkę z gitarą. To mi się bardzo podobało.

W tegorocznych eliminacjach w Fundacji Elektrowni Rybnik, bierze udział ponad 120 osób z całego kraju. Co przyciąga ich na OFPĘ?

Spośród uczestników Eliminacji Konkursu Krajowego jury nominuje 10 wokalistów do finału Konkursu Krajowego, ten w najbliższą sobotę 25 września. Pięciu najlepszych usłyszymy w Teatrze Ziemi Rybnickiej w niedzielę 26 września podczas Koncertu Laureatów. Podczas 25 jubileuszowej edycji OFPA w Rybniku wystąpią laureaci dotychczasowych festiwali, a także Alicja Majewska, Janusz Radek, Katarzyna Groniec, czy Maja Kleszcz.

Harmonogram 25. OFPA 2021

Środa/czwartek, 22 i 23 września. Eliminacje Konkursu Krajowego. Udział biorą wykonawcy z całego kraju. Przesłuchania otwarte dla publiczności, wstęp wolny.

Piątek, 24 września
Koncert Jubileuszowy Laureatów OFPA.
Wystąpią: Joanna LISZOWSKA, Iwona LORANC, Izabela SZAFRAŃSKA, Dorota OSIŃSKA, Kuba BLOKESZ, Wojciech BRZEZIŃSKI.

Sobota, 25 września
Finał Konkursu Krajowego
Koncert „Żyć się chce” – Alicja MAJEWSKA i Włodzimierz KORCZ z towarzyszeniem Warsaw String Quartet.

Niedziela, 26 września
Koncert Laureatów 25. OFPA 2021
Koncert Galowy „Serwus Madonna” – piosenki z repertuaru Ewy DEMARCZYK.
Wstąpią: Janusz RADEK, Maja KLESZCZ, Katarzyna GRONIEC.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj