Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powrót do zdrowia i sprawności. Doceniania przez sportowców forma rehabilitacji dostępna jest również w Rydułtowach [materiał partnera]

Facebook Twitter

Problemy z kręgosłupem i układem kostno-stawowym dotyczą dziś praktycznie każdego, zaczynając od sportowców, osób żyjących aktywnie po pracowników fizycznych czy biurowych. Stan swojego zdrowia i samopoczucia warto poświęcić profesjonalistom, którzy poprowadzą terapię tak, abyśmy czuli się lepiej i byli zdrowsi. Spośród wielu gabinetów fizjoterapeutycznych w regionie, w Rydułtowach jest miejsce, gdzie leczą innowacyjnym sprzętem, który do tej pory dostępny był tylko dla wąskiej grupy światowej klasy sportowców.

Aby dowiedzieć się więcej o nowym urządzeniu do rehabilitacji, jakie zostało zakupione przez fizjoterapeutę Tatianę Grabowską, prowadzącą gabinet fizjoterapii „W zdrowym ciele” udaliśmy się na test do Rydułtów.

Radio 90: Jest Pani fizjoterapeutką z pasji?

Tatiana Grabowska: Przede wszystkim z pasji, pomaganie ludziom jest dla mnie priorytetowe. To jest coś wspaniałego i daje mi moc do działania. Od dziecka próbowałam masować, sprawdzałam napięcia tkanek. Następnie wraz z dorastaniem stwierdziłam, że to jest coś w czym chciałabym się realizować. W pierwszej kolejności uzyskałam stopień zawodowy technika-masażysty, a następnie ukończyłam studia wyższe uzyskując tytuł zawodowy magistra fizjoterapii.

Radio 90: To praca z drugim człowiekiem.

Tatiana Grabowska: Przede wszystkim z jego ciałem, trzeba to ciało pokochać, bo każde ciało jest inne.

Radio 90: no właśnie pomimo tego, że jesteśmy wszyscy do siebie podobni, to jednak budowa ciała u każdego jest inna.

Tatiana Grabowska: Dokładnie, każdy kręgosłup niby jest ten sam, a jednak jest całkiem inny. Objawy różnych jednostek chorobowych czy dolegliwości bólowych mogą być podobne, ale schorzenia już są całkiem inne.

Radio 90: W ostatnim czasie doposażyła Pani swój salon w nowe urządzenie. Co to takiego?

Tatiana Grabowska: Urządzenie to nazywa się DOCTOR TECAR PLUS AVx. Jest to innowacyjne urządzenie, które bazuje na połączeniu oddziaływania fali radiowej oraz prądu zmiennego naprzemiennego na ludzki organizm. W dużym uproszczeniu terapia ta pozwala dobrze rozgrzać tkanki, pomaga w terapii, bo to co fizjoterapeuta musi uzyskać podczas terapii, czyli m. in. rozluźnianie, ten sprzęt potrafi wstępnie to wykonać. Dzięki temu terapia nie jest bolesna, a jednocześnie pomaga fizjoterapeucie w procesie rehabilitacji. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. Przede wszystkim uśmierza ból m. in. kręgosłupa, kolan, stawów, wspomaga leczenie rwy kulszowej czy urazów sportowych. Przez swoje szerokie spektrum oferowanych częstotliwości sprawia, że praktycznie każdy punkt na ciele można opracować z wykorzystaniem terapii TECAR.

Radio 90: Kto może uzyskać poprawę swojego stanu zdrowia i motoryki dzięki temu urządzeniu?

Tatiana Grabowska: Przede wszystkim sportowcy, ale i każdy z nas. Sportowcy dzięki terapii z wykorzystaniem DOCTOR TECAR PLUS AVx bardzo szybko wracają do formy po kontuzjach, ponieważ to połączenie pracy manualnej fizjoterapeuty z efektami terapii TECAR powoduje szybką rekonwalescencję. Należy jednak podkreślić, że ta technologia wspiera działania fizjoterapeuty nie tylko w przypadku pacjentów – sportowców – technologia ta teraz dostępna jest dla każdego, niezależnie od tego czy zmagamy się ze skręceniem stawu skokowego w wyniku urazu na boisku czy mamy problem z kręgosłupem lędźwiowym z powodu długiej pracy przed komputerem.

Radio 90: Dlaczego się zdecydowaliście na zakup Doctor Tecara?

Tatiana Grabowska: W naszym gabinecie staramy się stawiać na jakość. Firma, która jest producentem tego urządzenia ściśle działa ze sportowcami. Badania nad tym sprzętem trwają już tak naprawdę ponad 30 lat. Są poświęcone temu prace naukowe, a część rozwiązań technologicznych jest opatentowana. Zarówno tej formie wspierania rehabilitacji jak i bezpośrednio producentowi urządzenia DOCTOR TECAR PLUS AVx ufają takie sportowe marki jak: AC Milan, Atalanta Bergamo Calcio czy reprezentacja Rosji w siatkówce. To są organizacje, w których ten sprzęt jest oficjalnym wsparciem medycznym dla ich zespołów fizjoterapeutów. Kiedyś barierą było to, że ten sprzęt dostępny był – ze względu na swoją cenę – tylko i wyłącznie dla osób i organizacji, które posiadały duże środki finansowe. W tej chwili to się zmieniło. W naszym gabinecie m.in. ten sprzęt jest dostępny dla Pacjentów, gdyż pozyskaliśmy dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Działania 3.2 Innowacje w MŚP Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 pt. „Nowa forma świadczenia usług fizjoterapii w oparciu o innowacyjne urządzenie sposobem zwiększenia konkurencyjności firmy” .

Radio 90: To jest nowość, jeżeli chodzi o dostępność do tego sprzętu w naszym regionie?

Tatiana Grabowska: Tak, nadal ze względu na jego koszt, nie jest to sprzęt powszechnie spotykany we wszystkich gabinetach fizjoterapii. Dodatkowe dofinansowanie ze środków zewnętrznych pozwoliło nam na to, że kiedyś ta terapia powszechnie niedostępna, dziś może być na wyciągnięcie ręki również dla mieszkańców Rydułtów i okolic. Zapraszam do sprawdzenia naszych usług i odwiedzenia gabinetu fizjoterapii „W zdrowym ciele” Tatiana Grabowska.

Radio 90: Jak wygląda wizyta podczas której wykonywana jest ta terapia?

Tatiana Grabowska: Na początku każdej wizyty fizjoterapeutycznej w naszym gabinecie oczywiście przeprowadzany jest wywiad medyczny – to jest niezbędne działanie, aby nie tylko zapoznać się z przyczyną wizyty Pacjenta, ale również poznać historię jego stanu zdrowia i ewentualne przeciwwskazania do terapii. Jeżeli przeciwwskazania nie występują, wówczas przystępujemy do terapii. Za pomocą jednej z dostępnych na wyposażeniu urządzenia DOCTOR TECAR PLUS AVx głowicy, odpowiednimi ruchami opracowuję miejsca na ciele Pacjenta, aby poprawić stan jego zdrowia – dla Pacjentów ciekawym jest, iż bardzo często zdarza się tak, iż przykładowo zgłaszany ból kostki ma swoje źródło już w biodrze i to jemu trzeba poświęcić największą uwagę. W trakcie terapii TECAR Pacjent odczuwa przede wszystkim przyjemne ciepło, rozluźniają się jego mięśnie – to wszystko przekłada się razem z realizowaną terapią na zmniejszenie obrzęków czy dolegliwości bólowych. W wielu przypadkach pierwsze efekty tak przeprowadzanej wizyty są odczuwalne przez Pacjentów bezpośrednio po jej zakończeniu. Sam zabieg trwa mniej więcej 30 minut – w zależności od skomplikowania urazu. Czasem jest tak, że zabieg jest nieco bardziej rozbudowany, niezbędna jest dodatkowa terapia manualna fizjoterapeuty, by następnie móc wspomóc się sprzętem.

Radio 90: Efekt jest odczuwalny już po pierwszym zabiegu?

Tatiana Grabowska: Bardzo często tak, ale należy pamiętać, że jego utrwalenie i dojście do zdrowia jest procesem i trwa to dłużej. To nie jest tak, że terapia ta czyni cuda – ona pomaga i usprawnia proces rehabilitacji. Jeżeli przykładowo ktoś przyjdzie do gabinetu ze skręconą kostką, to pół godziny później nie wyjdzie zdrowy, bez bólu i obrzęku. Z wykorzystaniem możliwości oferowanych przez terapię z wykorzystaniem urządzenia DOCTOR TECAR PLUS AVx możemy jednak prowadzić fizjoterapię efektywniej niż pracując jedynie manualnie. Znani sportowcy jednak są tutaj najlepszymi przykładami, iż proces powrotu przez nich do wyczynowego uprawnia sportu po urazach jest wymiernie skrócony – z terapii TECAR korzystają nie tylko zawodnicy wspomnianych wcześniej klubów i organizacji sportowych, ale w mediach mówili o tym wielokrotnie nasi tenisiści (np. Magdalena Linette) czy Maria Andrejczyk – nasza wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem.

Radio 90: Czy urządzenie też ma zastosowanie profilaktyczne?

Tatiana Grabowska: Tak, jeśli np. biegamy, możemy w znaczący sposób rozluźnić swoje mięśnie nóg po treningu czy zawodach. W tym kontekście można powiedzieć, że terapia ta będzie pełniła funkcję odnowy biologicznej.

Tatiana Grabowska, mgr fizjoterapii, technik masażysta, gabinet fizjoterapii „W zdrowym ciele”, Rydułtowy, Strzelców Bytmoskich 11, I piętro

Radio 90: Dziś wielu z nas siedzi przy biurku, czy to urządzenie też pomoże zachować lepszy komfort życia takim osobom?

Tatiana Grabowska: Oczywiście, przecież siedząc w pracy przy biurku przez cały dzień, bardzo często, kolokwialnie mówiąc „wysiada nam kręgosłup”. Tutaj w pierwszej kolejności będę propagować regularne przerwy oraz ćwiczenia rozciągające w trakcie pracy, ale jeżeli zaniedbamy te elementy codziennej higieny naszej pracy, wówczas wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym może okazać się niezbędna.

Radio 90: To urządzenie jest bezpieczne?

Tatiana Grabowska: Oczywiście. Jest to produkt wytwarzany przez europejską firmę i dopuszczony został do stosowania w rehabilitacji spełniając rygorystyczne wymagania, którymi objęty jest sprzęt medyczny, aby uzyskać stosowną certyfikację. To co warte jest dodatkowej uwagi to fakt, iż Pacjent podczas terapii trzyma w ręce przycisk bezpieczeństwa – jeżeli na jakimś etapie poczuje dyskomfort jednym ruchem kciuka przerywa terapię.

Radio 90: Dziękuję za rozmowę.

Tatiana Grabowska: Również bardzo dziękuję za rozmowę.

Kontakt

  • Numer telefonu: +48 505 41 76 24
  • Adres e-mail: rejestracja@wzdrowymciele.pl

Adres:

  • Gabinet fizjoterapii „W zdrowym ciele” Tatiana Grabowska,
  • ul. Strzelców Bytomskich 11,
  • 44-280 Rydułtowy, 1. piętro

Dojazd

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021