Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Powstaje Park Jordanowski w Radlinie. Prace trwają [FOTO]

Facebook Twitter

Trwają prace przy budowie Parku Jordanowskiego w Radlinie. To miejsce przy ul. Rydułtowskiej, gdzie w przeszłości mieściło się boisko lekkoatletyczne, z którego korzystali m.in. radlińscy gimnastycy.

mat. UM Radlin

Obok boiska mieści się Pomnik Ofiar Szybu Reden – miejsce tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Park Jordanowski ma połączyć charakter obu tych miejsc. Mówi zastępca burmistrza Radlina:

Zbigniew Podleśny: W przypadku terenu rekreacyjnego, tego bardziej sportowego, nacisk jest położony na jak najmniej skrępowaną możliwość przebywania na wolnym powietrzu, uprawniania sportu, bieganie, jazda na rolkach, rowerze. Będzie to ta część głośna, tam planujemy przenieść imprezy miejskie. (…) Musimy zadbać o równowagę między miejscem pamięci w pobliżu pomnika, a funkcją społeczną, którą to miejsce ma spełnić.

mat. UM Radlin

Miejsce przy pomniku ma być strefą ciszy, refleksji i edukacji historycznej.

Zbigniew Podleśny: Wokół pomnika zmierzamy do zachowania szacunku należnego miejscu pamięci, gdzie mordowano ludzi w czasie II wojny światowej i przywrócenia tego miejsca żywym. Pierwszy pomysł na ten park wziął się stąd, że wokół tego pomnika nic się nie działo, nikt go nie odwiedzał. Lokalni mieszkańcy tak, szkoły, delegacje oficjalne tak, ale poza tym nie. My chcemy, żeby ta historia żyła, a jeżeli ma żyć to my tam musimy sprowadzić ludzi. Ta część wokół pomnika będzie miała charakter edukacyjno-kulturalny, z elementami dla dzieci, młodzieży, żeby przyciągnąć i edukować.

Park Jordanowski ma być gotowy do dwóch lat. Całkowity koszt inwestycji to ponad 11 milionów złotych.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023