Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

POZ: ”Mamy dosyć ataków pacjentów, sanepid zrzucił na nas ogrom pracy”

Facebook Twitter

''Mamy dosyć ataków pacjentów, sanepid zrzucił na nas ogromną odpowiedzialność'' - mówi nam anonimowo jedna z pracownic Podstawowej Opieki Zdrowotnej w regionie. W Radiu 90 mówiliśmy o pacjentach narzekających na dostęp do lekarza i teleporad. Tymczasem, na nawał obowiązków żalą się także sami lekarze i pracownicy przychodni.

Fot. pixabay.com

Jak wygląda praca lekarzy w POZ-tach i pielęgniarek. ”Jak wy pijecie tylko tą kawę, jak wy nic nie robicie”. Żaden pacjent nie jest odesłany, żeby nie był załatwiony. Sanepid zrzucił na POZ-ty ogromną odpowiedzialność. My mamy pacjenta z covidem, trzeba mu wypisać L4, trzeba mu udzielić porady, nie zwiększono personelu.

Niestety coraz więcej pracowników przychodni trafia na kwarantannę. Tymczasem z każdym dniem przybywa pacjentów.

Nie dajemy rady

– mówi personel POZ:

Lekarze nie wydalają, oni by musieli tylko siedzieć i wypisywać L4, a gdzie pozostali pacjenci? Gdzie trzeba też skierowanie wypisać, gdzie są setki recept, tego nikt nie widzi. My jesteśmy już tym wszystkim przerażone, teraz pacjenci w stosunku do nas są coraz bardziej agresywni. A my robimy co możemy. Jak mówię- nikt nie zostaje bez pomocy.

Zdajemy sobie sprawę, że przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą być obciążone zadaniami

– nie ukrywa Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Radio 90: POZ-ty skarżą się na ogrom pracy, zostały obarczone przez sanepid wieloma zadaniami, im także brakuje rąk do pracy. Takie sygnały też do was trafiają?

Póki co, nie. Wiemy, że rzeczywiście teraz cały system został tak skonstruowany przez ustawodawcę, iż POZ-ty zostały włączone do tej opieki nad pacjentem chorującym na koronawirusa. Ściśle to właśnie lekarz pierwszego kontaktu kieruje na badania pod kątem koronawirusa, później prowadzi takiego pacjenta, mając go w swojej opiece. Zdajemy sobie sprawę, że może być rzeczywiście ciężko. Niestety tak jak powiedziałam, w szpitalach brakuje rąk do pracy, więc również POZ-ty mogą być obciążony tymi zadaniami.

Z Aliną Kucharzewską, rzeczniczką wojewody śląskiego, rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj